Wolna Palestyna

24/04/2011

Turcja nie zatrzyma nowej Flotylli do Strefy Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:05

Turcja odrzuciła izraelską prośbę zatrzymania Flotylli 15 statków do Strefy Gazy, która ma wyruszyć w rok po tym, jak w ataku izraelskich sił specjalnych na pierwszą Flotyllę Wolności zginęło 9 tureckich aktywistów.

Na podstawie Reutersa

Turcja potwierdziła, że Izrael zwrócił się do niej z prośbą o pomoc w zatrzymaniu aktywistów, którzy chcą płynąć do Gazy w pierwszą rocznicę izraelskiego ataku na turecki statek. W odpowiedzi władze tureckie stwierdziły, że Flotylla nie jest problemem Ankary.

Turcja, wcześniejszy islamski sojusznik Izraela, ograniczyła stosunki z tym państwem domagając się jednocześnie przeprosin oraz pokrycia kosztów strat zeszłorocznego ataku, który wywołał międzynarodowe oburzenie.

Ruch Wolna Gaza (Free Gaza Movement), międzynarodowa koalicja organizacji praw człowieka, oświadczył, że flotylla spodziewana pod koniec maja lub w czerwcu będzie się składać z 15 statków z międzynarodowymi pasażerami, w tym Europejczykami i Amerykanami.

Ambasador Izraela w Turcji, Gaby Levy, powiedział agencji Reuters, że w tym tygodniu wystosował do tureckiego rządu pytanie o pomoc w zatrzymaniu aktywistów, argumentując, że posyłanie pomocy humanitarnej do Gazy poza legalnymi kanałami dystrybucji jest „prowokacją”.

Urzędnik nie podał szczegółów

IHH, turecka organizacja charytatywna, która jest właścicielem Mavi Marmara, statku zaatakowanego przez izraelskich komandosów rok temu, potwierdziła, że dołączy do „Flotylli Wolności II”. Planuje również wysłać własny konwój z pomocą humanitarną dowodzony
przez Mavi Marmara po tureckich wyborach powszechnych 12 lipca br.

Urzędnik IHH powiedział Reutersowi, że turecki rząd nie usiłował poznać planów wysłania kolejnej Flotylli i dodał: „w Turcji rząd nie mówi organizacjom pozarządowym, co mają a czego nie mają robić.”

Izrael poprosił także ONZ o pomoc w zatrzymaniu aktywistów. Premier Benjamin Netanjahu powiedział Sekretarzowi Generalnemu ONZ Ban Ki-moonowi, że zeszłoroczna misja do Gazy była organizowana przez islamskie elementy ekstremistyczne.

Tłumaczenie: Agnieszka Jagiełło

źródło: haaretz.com
za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: