Wolna Palestyna

08/04/2011

Goldstone dementuje pogłoski o zamiarze wycofania raportu ONZ

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 01:50

06.04.2011

Szef dochodzenia ONZ w sprawie inwazji na Gazę Richard Goldstone odrzucił twierdzenia ministra spraw wewnętrznych Izraela, jakoby zamierzał ponownie rozważyć swój ostateczny raport dotyczący agresji na Gazę z przełomu 2008/2009 roku.

Goldstone, który uznał Izrael winnym zbrodni wojennych na palestyńskich cywilach mówi, że nie planuje wycofywania raportu.

W wywiadzie dla AP Goldstone odrzucił twierdzenia Eli Yushai’a, iż ponownie rozważa zarzuty przeciwko Tel Avivowi.

Południowoafrykański sędzia powiedział, że Yishai zadzwonił do niego, żeby podziękować mu za jego artykuł w Washington Post i nigdy nie poruszył sprawy raportu.

W ubiegły piątek zaczęły krążyć relacje, jakoby Goldstone planował wycofać swoje odkrycia odnośnie izraelskich zbrodni wojennych podczas trwającej trzy tygodnie inwazji na Gazę.

W kwietniu 2009 r. Goldstone stanął na czele niezależnej misji dla zbadania faktów pod auspicjami Rady Praw Człowieka ONZ, w celu przeprowadzenia śledztwa w sprawie doniesień odnośnie pogwałcenia międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego podczas ofensywy z przełomu 2008/2009 r., w czasie której zginęło ponad 1400 Palestyńczyków – w większości cywilów.

Raport z 2009 r., który stwierdzał, że izraelskie siły rozmyślnie celowały w palestyńskich cywilów, wywołał w Izraelu oburzenie na Goldstone’a, który sam jest Żydem.

Raport zarzucał, że izraelskie operacje “były uważnie zaplanowane we wszystkich swoich etapach jako umyślnie nieproporcjonalny atak mający na celu ukaranie, upokorzenie i sterroryzowanie ludności cywilnej”.

Rekomendował również przekazanie sprawy do międzynarodowego trybunału, jeśli Izrael nie przeprowadzi śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez swoich żołnierzy.

Izraelski minister spraw wewnętrznych potwierdził, iż mówił Goldstone’owi, by ten ponownie rozpatrzył kluczowe wnioski swojego raportu i oficjalnie go wycofał. Niemniej jednak Yishai nie ujawnił, czy Goldstone zgodził się, by to uczynić.

http://www.presstv.ir/detail/173408.html

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: