Wolna Palestyna

07/04/2011

Szok w Jeninie po morderstwie dyrektora Teatru Wolności Juliano Mer-Khamisa

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:41

JENIN (AFP), 05.04.2011

Mieszkańcy obozu dla uchodźców w Jeninie byli w szoku we wtorek po brutalnym morderstwie jego dyrektora, a współpracownicy nie wierzyli, że został zabity za swoją pracę.

Juliano Mer-Khamis, znany aktor i dyrektor teatru, syn Żydówki i Palestyńczyka, zginął w poniedziałek, gdy uzbrojony napastnik otworzył ogień na jego samochód, kiedy jechał do domu z synem – niemowlakiem i jego opiekunką.

Morderstwo 52 letniego reżysera Teatru Wolności wywołało żal i oburzenie zarówno wśród Izraelczyków jak i Palestyńczyków, i niemały szok w obozie na północy Zachodniego Brzegu, gdzie mieszkał przez ostatnie 7 lat.

“Nie mogę w to uwierzyć, to jak koszmar”, powiedziała Samia Steti, dyrektor programowy teatru, która powiedziała AFP, że rozmawiała z Juliano dosłownie minuty przed tym, jak został zamordowany.

“Spotkaliśmy się o 15.30 na około 15 minut, żeby przygotować się na spotkanie o “Alicji w Krainie Czarów”, lecz później wyszedł, by zabrać swojego synka i jego opiekunkę do domu”, powiedziała.

“Około 2 minuty później usłyszeliśmy strzelanie i wszyscy zaczęli żartować, że go zabili”, opowiadała Steti AFP mówiąc, że Mer-Khamis sam zawsze żartował, że pewnego dnia umrze w obozie”.

Następnie wyszli na zewnątrz i zdali sobie sprawę z tego, co zaszło.

Policja i lekarze powiedzieli, że zabójca wystrzelił 5 kul w Juliano, z których jedna trafiła w rękę opiekunkę, która również była w samochodzie.

10 miesięczny syn Juliano, który siedział na jego kolanach w tamtej chwili, nie doznał obrażeń, powiedzieli jego przyjaciele i współpracownicy.

Przez noc policja działająca w obozie aresztowała 4 podejrzanych, z których jeden według sił bezpieczeństwa należy do Hamasu [Hamas tę wiadomość dementuje twierdząc, że pojmany należy do Fatah i że AP rozsiewa plotki, sam podejrzany zaprzecza oskarżeniom o zaangażowanie w zabójstwo – WP]. Przesłuchano również opiekunkę, która powiedziała, że widziała twarz napastnika, powiedziała Steti.

W bocznej uliczce prowadzącej do teatru mury pokryły tuziny zdjęć zamordowanego aktora pośród czarnego materiału na znak żałoby, powiedział korespondent AFP.

Wewnątrz wszyscy byli ubrani na czarno, a wielu miało oczy opuchnięte od płaczu.

Przyjaciele i współpracownicy byli w szoku, a Zakaria Zubeidi, były wysokiej rangi bojownik bliski Mer-Khamisowi i wspierający teatr powiedział reporterom, że wierzy, iż zabójstwo było „profesjonalnym atakiem”.

“Ludzie stojący za tym morderstwem albo należą do potężnej organizacji albo do państwa”, powiedział reporterom. „To nie może być robotą ludzi, którzy byli źli na Juliano czy teatr”.

Khaled Abu Al-Hijah, członek rady teatru, który był również blisko rodziny powiedział AFP, że Juliano czuł się bezpiecznie mieszkając w obozie.

“Jule był mieszkańcem obozu. Żył tutaj ze swoją żoną i dziećmi, które zawsze kręciły się w pobliżu teatru”, powiedział.

“Jeśli się obawiasz, nie zabierasz tutaj swoich dzieci”.

Mer-Khamis, który urodził się i wychował w mieście Nazaret na północy Izraela, nigdy nie mówił o sobie jako arabskim Izraelczyku, powiedział Hijah.

“Zwykł mawiać: Jestem zarówno Palestyńczykiem jak i Żydem. Nie mogę podzielić siebie pomiędzy matkę i ojca”.

Nawet ONZ potępiło zabójstwo.

“Był unikatowym i utalentowanym aktorem i reżyserem oraz symbolem koegzystencji i pokoju”, powiedział Richard Miron, rzecznik wysłannika ONZ na Bliski Wschód Roberta Serry’ego. „Myśli ONZ są z jego rodziną i wszystkimi, na których miał wpływ w swoim życiu”.

Po śmierci jego ciało zostało przewiezione do Izraela na sekcję zwłok, a przyjaciele i współpracownicy powiedzieli, że pogrzeb odbędzie się prawdopodobnie w Nazarecie*, i że obóz również urządzi symboliczny pochówek.

Morderstwo zostało potępione przez teatr i mieszkańców obozu jako “sprawka tchórza” w oświadczeniu, które mówi, że Mer-Khamis został zabity “ręką zdrajcy”.

Bilal Assaadi, przewodniczący rady dyrektorów teatru, wezwał palestyńskie frakcje do potępienia zabójstwa i „wyjaśnienia swojego stanowiska względem tego ohydnego czynu”.

http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=375860

* Juliano został pochowany w kibucu Ramot Menashe około 10 metrów od grobu swojej matki (który sam zaprojektował).

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: