Wolna Palestyna

05/04/2011

Żydowsko-palestyński reżyser i pokojowy aktywista Juliano Meir-Khamis zamordowany przez zamaskowanego sprawcę w Jeninie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:58

Juliano Meir-Khamis, znany izraelski aktor i współreżyser jenińskiego Teatru Wolności, został zastrzelony we własnym samochodzie w poniedziałek 4 kwietnia przed swoim teatrem w obozie dla uchodźców w Jeninie w północnej części Zachodniego Brzegu. Juliano, syn Palestyńczyka i izraelskiej Żydówki, mieszkał w Jeninie wraz z rodziną przez ostatnie 7 lat. Zginął w wieku 52 lat.

Meir-Khamis znany jest ze swojej antyokupacyjnej i antysyjonistycznej postawy, i otrzymywał w przeszłości groźby śmierci z powodu swojej pokojowej działalności i pracy w Jeninie. Kiedy pierwotny Teatr Wolności [znany wówczas jako Stones Theatre – WP], założony przez jego matkę, został zniszczony przez izraelskie siły w 2002 r., Juliano pracował nad odbudową teatru, który został otworzony ponownie w 2005 r. pod dyrekcją Meir-Khamisa i Zakariyi Zubeidiego, byłego przywódcy Brygad Męczenników Al-Aqsa w Jeninie.

W wywiadzie w 2004 r. Juliano Meir-Khamis powiedział: “Naszym marzeniem jest posiadanie teatru… mamy nadzieję, że ten teatr stworzy polityczny, artystyczny ruch artystów, którzy chcą przemówić przeciwko dyskryminacji kobiet, dzieci, niepotrzebnej przemocy przeciwko cywilom”.

Juliano wyreżyserował również film dokumentalny “Dzieci Arny” (Arna’s Children), który opowiada historię 10 dzieci z Jeninu, które były częścią Teatru Wolności założonego i prowadzonego przez Juliano i jego matkę Arnę w obozie dla uchodźców w Jeninie. Film opowiada o izraelskiej inwazji na obóz w Jeninie w 2002 r., kiedy to Izraelczycy zrównali z ziemią setki domów i zabili ponad 100 Palestyńczyków. Niektóre z dzieci pokazanych w filmie dorosły, by stać się bojownikami oporu, niektóre zostały zabite przez izraelskie siły po ukazaniu się filmu.

Ojciec Juliano, Salibeh Khamis, był politycznym liderem izraelskiej partii komunistycznej i wybitnym lewicowcem. Jego matka, Arna Meir, była lewicową izraelską Żydówką, dobrze znaną w Izraelu ze swojej antysyjonistycznej postawy politycznej i pracy przeciwko izraelskiej okupacji na Zachodnim Brzegu.

Gubernator dystryktu Jenin, Qaddoura Mouse, powiedział, że palestyńskie siły bezpieczeństwa wszczęły śledztwo w sprawie ataku. Mouseh powiedział, że jest nieprawdopodobnym, żeby napastnik nie wiedział, kim jest Juliano, doskonale znany i poważany członek ruchu pokojowego w Palestynie. Dodał, że zamach jest spiskiem przeciwko pokojowym aspiracjom narodu palestyńskiego.

Palestyński premier dr Salam Fayyad ostro potępił zamach, mówiąc: „Nie możemy pozostać niemi w obliczu tej ohydnej zbrodni. Stanowi ona poważne pogwałcenie, które wykracza poza wszelkie zasady i ludzkie wartości oraz stoi w sprzeczności z obyczajami i etyką koegzystencji”.

Saed Bannoura
imemc.org/article/60998


Komentarz Gilada Atzmona:

Według szefa policji w Jeninie Mohammeda Tayyima, Mer-Khamis został postrzelony 5 razy przez palestyńskich bojowników [w odniesieniu do wypowiedzi Mohammeda Tayyima, o „palestyńskich bojownikach” pisze jedynie izraelski Ha’aretz, inne źródła mówią o „niezidentyfikowanych uzbrojonych napastnikach” – WP], lecz policja nadal prowadzi dochodzenie co do okoliczności jego zabójstwa. Poczekałbym na więcej informacji o tym tragicznym zajściu; jak wiemy, IDF szkoli specjalne jednostki działające w przebraniu za palestyńskich bojowników (zobacz również: Tajniacy mistarafim – WP).Gorąco polecam dokument Juliano Meir-Khamisa i Danniela Danniela „Dzieci Arny” (Arna’s Children), który w tajemniczych okolicznościach zniknął dziś po ponad dwóch latach obecności z youtube:

link

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: