Wolna Palestyna

03/04/2011

Tunezyjscy Żydzi nie chcą emigrować do Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:31

2 kwietnia izraelski gabinet przyjął pakiet finansowy mający na celu pomoc mieszkającym w Tunezji Żydom w wyjeździe do Izraela. Rząd kraju argumentował, że powodem tej decyzji jest pogarszające się nastawienie tunezyjskich władz i społeczeństwa względem społeczności żydowskiej oraz trudna sytuacja ekonomiczna po „jaśminowej rewolucji”.

Na decyzję tę natychmiast gwałtownie zareagowało tunezyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nazywając ją ingerowaniem w wewnętrzne sprawy kraju i niszczeniem obrazu Tunezji po rewolucji. Jak dodaje w swoim oświadczeniu MSZ Tunezji zdumienie budzi fakt, że takie działania podejmuje kraj, który sam odmawia palestyńskim uchodźcom prawa do powrotu do domu, łamiąc tym samym prawo międzynarodowe.

Krytycznie do działań władz Izraela odnieśli się również tunezyjscy Żydzi. Przewodniczący społeczności żydowskiej w Dżerbie Perez Trabelsi stwierdził: Izraelscy oficjele otrzymali fałszywe informacje odnośnie naszej sytuacji. Jesteśmy przede wszystkim Tunezyjczykami i nie mamy żadnych problemów. Żyjemy jak inni obywatele kraju i żaden Żyd nie zamierza wyjeżdżać z kraju. Brak zainteresowania wyjazdem do Izraela ze strony tunezyjskich Żydów potwierdził też rzecznik Agencji Żydowskiej Michael Jankelowitz, który poinformował, że od początku rewolucji wyemigrowało tylko 16 osób.

Społeczność żydowska w Tunezji wciąż należy do największych w świecie arabskim, jej liczba jednak gwałtownie zmalała ze 100 tysięcy osób w 1956 roku, gdy Tunezja uzyskała niepodległość od Francji, do około 1500 osób obecnie. Większość z tych, którzy opuścili kraj, wyemigrowało do Francji lub Izraela.

Szymon Martys
lewica.pl/?id=24057

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: