Wolna Palestyna

02/04/2011

Izrael ostrzega przed uznawaniem Niepodległej Palestyny

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 20:43

Mel Frykberg – 31.03.2011

Rząd Izraela ostrzegł Radę Bezpieczeństwa ONZ i UE, że zastosuje jednostronne środki zaradcze, jeśli społeczność międzynarodowa uzna Palestynę jako niepodległe państwo na wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Ostrzeżenie to jest odpowiedzią na to, co rząd izraelski postrzega jako próbę „de-legitymizacji” żydowskiego państwa przez krytyków, lokalnych i międzynarodowych.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy coraz więcej krajów Ameryki Łacińskiej uznało niepodległe państwo palestyńskie. Są to: Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Boliwia, Ekwador, Chile i Gujana. Paragwaj i Peru mogą pójść w ich ślady w niedalekiej przyszłości, podczas gdy Wenezuela uznała Palestynę jako niepodległe państwo w połowie lat 2000.

Norwegia podniosła rangę palestyńskiego biura przedstawicielstwa w Oslo z ‘ogólnej delegacji’ do ‘delegacji dyplomatycznej.’ W ostatnich czterech miesiącach, kilka krajów, w tym nie kto inny niż USA – a po nich inne przyjazne Izraelowi państwa takie jak Francja, Hiszpania i Portugalia – podniosły rangę palestyńskich reprezentacji.

Kolejna setka innych krajów – większość z nich kraje rozwijające się – uznały ‘Palestynę’ po jednostronnym ogłoszeniu „niepodległości” w 1988 roku przez Jasera Arafata.

Inne państwa, głównie z byłego bloku wschodniego, uznały państwowość palestyńską w wyniku pokojowych porozumień z Oslo z 1993 r.

Dyplomatyczna fala, która powstała w Ameryce Łacińskiej, może zwiększyć jej tempo w Afryce i Azji. Widocznym znakiem ostrzegawczym było to, że Uniwersytet w Johannesburgu w RPA postanowił w zeszłym tygodniu zerwać współpracę z Uniwersytetem Ben Guriona w Izraelu i bojkotować inne izraelskie uniwersytety.

Były rasistowski reżim w RPA był jednym z najbliższych sojuszników Izraela. Współpraca militarna, polityczna i gospodarcza między dwoma poddanymi ostracyzmowi krajami ze strony społeczności międzynarodowej, była wyjątkowo bliska.

Izrael pomagał szkolić siły bezpieczeństwa RPA, znane ze swojej brutalności, oraz pomagał rasistowskiemu państwu w jego programie nuklearnym – rozwiązanym przez demokratyczny rząd post-apartheidu. W zamian, RPA rzekomo dostarczała Izraelczykom uranu dla ich własnego programu jądrowego.

Oburzenie Izraela z powodu międzynarodowej krytyki osiągnęło szczyt po czwartkowym oświadczeniu Mahmuda Abbasa (znanego pod nazwiskiem Abu Mazen), prezydenta Autonomii Palestyńskiej (PA), że negocjacje z Palestyńczykami pozostają wstrzymane.

Również w ubiegłym tygodniu Izrael poinformował 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, jak również najważniejsze kraje UE, że jeśli PA będzie trwała w dążeniach do zdobycia uznania jako państwo w granicach z 1967 roku, Izrael zareaguje serią jednostronnych działań.

Również w zeszłym tygodniu, izraelski MSZ wysłał tajne depesze do ponad 30 izraelskich ambasad za granicą, nakazując im składanie protestów dyplomatycznych na najwyższym możliwym szczeblu, w odpowiedzi na palestyńskie wysiłki na rzecz międzynarodowego uznania państwowości na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu.

We wrześniu ubiegłego roku, prezydent USA Barack Obama powiedział na Zgromadzeniu Ogólnym, że w ciągu roku chce widzieć państwo palestyńskie jako członka ONZ. Izrael i Palestyńczycy uzgodnili także rozpoczęcie rozmów 2 września ubiegłego roku w Waszyngtonie, które będą trwały około roku.

Palestyński premier Salam Fayyad stwierdził, że jego wysiłki na rzecz ustanowienia instytucji budowania państwa będą zakończone do września.

Co dokładnie izraelski rząd miał na myśli w odniesieniu do „jednostronnych działań”, którymi grozi, nie jest znane. Ale może to polegać na aneksji głównych izraelskich bloków osiedleniowych, nielegalnie wybudowanych na palestyńskim Zachodnim Brzegu.

Więcej złych wiadomości z Izraela wyszło w środę, kiedy Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał Izrael do wstrzymania budowy osiedli na Zachodnim Brzegu i położenia kresu wszelkim formom przemocy i podżegania.

Przemawiając w Urugwaju podczas Zgromadzenia Ameryki Łacińskiej i Karaibów ONZ na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, Ban powiedział, że jest to „kluczowy moment” dla izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego.

„Czas jest najważniejszy w realizacji rozwiązania dwupaństwowego”, powiedział Ban. „Okupacja rozpoczęta w roku 1967 jest moralnie i politycznie nie do utrzymania i musi się skończyć. Palestyńczycy mają prawo do ustanowienia własnego, niezależnego i wiarygodnego państwa”.

Ale dr Samir Awad z Uniwersytetu Birzeit w pobliżu Ramallah uważa, że Izraelczycy bardziej dbają o politykę faktów dokonanych, a dużo mniej o opinię międzynarodową.

„Izraelczycy, w przeciwieństwie do twierdzeń, że wspierają stworzenie niepodległego państwa palestyńskiego, zdecydowali, choć nie powiedzieli tego publicznie, że utworzenie państwa palestyńskiego nie jest w ich interesie”, Awad powiedział IPS.

„Na użytek międzynarodowej opinii publicznej i dla zachowania pozorów, będą kontynuować tę szaradę wspierania rozwiązania dwupaństwowego po to, by nie wypaść na burzyciela pokoju.

Ale właściwie to bardziej zależy im na ustaleniu stanu faktycznego na miejscu vis a vis osiedli i do diabła z opinią międzynarodową. Budowa większej liczby osiedli i uniemożliwianie terytorialnego i samodzielnego państwa palestyńskiego niepokoi ich znacznie bardziej, niż globalna akceptacja.”

Tłumaczenie: Ola Gordon

http://www.ipsnews.net/news.asp?idnews=55085

Za: http://marucha.wordpress.com/2011/04/02/syjonizm-nie-ma-przyjaciol

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: