Wolna Palestyna

25/03/2011

Firma G4S wspiera izraelską okupację

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 21:02

Duńsko – brytyjska korporacja G4S, dostarczająca rozwiązania i usługi z zakresu bezpieczeństwa, znalazła się pod ostrzałem organizacji broniących praw człowieka i grup propalestyńskich po tym, jak wyszło na jaw, że firma ta dostarcza wyposażenie i usługi dla izraelskich punktów kontrolnych, posterunków policji i więzień, jak również nielegalnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Radni w kilku miastach na terenie Danii, w tym w Kopenhadze, Roskilde, Odense i Aarhus rozważają zerwanie podpisanych z G4S kontraktów.

Według raportów organizacji broniących praw więźniów palestyńskich w Izraelu, w więzieniach w tym kraju przebywa obecnie 5640 więźniów politycznych, w tym 37 kobiet i 213 nieletnich. W latach 2005 – 2009 za różnorakie „przestępstwa” przeciwko bezpieczeństwu kraju sądy izraelskie skazały na kary pozbawienia wolności ponad 2000 palestyńskich dzieci. Wielu palestyńskich więźniów odbywa kary na terytorium Izraela, co stanowi złamanie zasad 4 Konwencji Genewskiej, zakazującej okupantowi przetrzymywania obywateli okupowanego kraju w więzieniach na własnym terytorium. Przeniesienie do zakładu karnego na terenie Izraela narusza prawo więzionych Palestyńczyków do kontaktu z rodziną i obrońcą, którzy w celu spotkania z przebywającym w Izraelu więźniem muszą się ubiegać o przepustki uprawniające do wjazdu na teren tego kraju.

Na swej stronie internetowej G4S chwali się, że świadczy swe usługi w co najmniej 3 izraelskich więzieniach, w których przetrzymywanych jest łącznie 4900 palestyńskich więźniów politycznych: w Ofer, Megido i Keztiot.

Pod wpływem międzynarodowej kampanii nacisku G4S wydała 11 marca oświadczenie, w którym zapowiada, że nie przedłuży kontraktów na dostawę usług z zakresu bezpieczeństwa dla posterunków drogowych, komisariatów i więzień na Zachodnim Brzegu Jordanu. Firma nie zamierza jednak rezygnować ze współpracy z izraelskim więziennictwem ani z nielegalnymi osiedlami żydowskimi na Zachodnim Brzegu, którym G4S zapewnia ochronę.

W Wielkiej Brytanii G4S na mocy podpisanego z rządem kontraktu prowadzi więzienia deportacyjne i organizuje deportacje „nielegalnych” imigrantów – podczas jednej z nich w zimie tego roku na pokładzie samolotu linii British Airways pracownicy firmy udusili eskortowanego imigranta na śmierć.

W Polsce G4S zajmuje się ochroną ambasad, współpracuje również z większością dużych banków i sieci supermarketów, a ostatnio podpisała umowę z PKP Intercity na ochronę pociągów. Wykaz polskich klientów firmy pod linkiem:
http://www.g4s.pl/serwis/chapter_6055.asp

Za: czsz.bzzz.net/node/3469

Reklamy

1 komentarz

  1. […] Firma G4S wspiera izraelską okupację […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Bojkotuj Izrael « Wolna Palestyna — 23/06/2011 @ 00:35


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: