Wolna Palestyna

24/03/2011

Izrael domaga się od mieszkańców zniszczonych beduińskich wiosek zwrotu kosztów wyburzania!

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:42

Izraelskie Biuro Prokuratora Generalnego przygotowuje pozew na sumę ponad 1 mln NIS (ok 800 tys PLN) przeciwko mieszkańcom beduińskiej wioski El Araqib, położonej na pustyni Negew, której zabudowania zostały kilkakrotnie zniszczone.

Biuro Prokuratora żąda, aby mieszkańcy wioski pokryli koszty poniesione przez Izrael z tytułu wyburzania wioski. Do 3 marca władze izraelskie dokonały zniszczenia zabudowań wioski 18 razy.

Według informacji podanych przez prawicowe radio Arutz 7, prokuratura aktualnie zbiera informacje na temat kosztów związanych z wyrzucaniem beduińsko-palestyńskich mieszkańców wioski El Araqib. Kwota zawarta w pozwie ma być sumą m.in. czasu pracy policjantów izraelskich, helikopterów i samolotów oraz ciężarówek używanych przy likwidowaniu osady.

Do przejęcia terenu El Araqib dążą Jewish National Fund (JNF) i Israel Land Authority (ILA), które chcą zagospodarować terytoria pod zalesienie i budowę nowych kolonii. W “nieuznanych wioskach” i osadach na południu Izraela żyje ponad 150 tysięcy Beduinów – rdzennych mieszkańców pustyni Negew. Stanowią oni ok. 12% palestyńskiej populacji kraju. Dyskryminacyjna polityka państwa Izrael uniemożliwiła w zasadzie Beduinom otrzymanie pozwoleń na budowę domów na swoich terytoriach.

Wioska El Araqib istniała jeszcze przed powstaniem państwa Izrael w 1948r. W 1951 roku mieszkańcy wioski zostali wyrzuceni, ale powrócili na swoją ziemię. Prawo własności do ziemi jest przedmiotem postępowania w sądzie rejonu Be’er Sheva.

Do pierwszego z 18 wyburzeń wioski doszło 27 lipca 2010, kiedy Izrael zniszczył 40 domów. O godzinie 4.30 rano 1500 uzbrojonych policjantów wtargnęło do wioski wraz ze specjalnymi oddziałami, helikopterem, jazdą konną i buldożerami. W wyniku tych działań ponad 300 osób, w tym dzieci, zostało pozbawionych dachu nad głową, mieszkańcy wioski patrzyli, jak żołnierze i buldożery niszczą ich domy i zabudowania.

Pozew najprawdopodobniej zostanie wniesiony przeciwko rodzinie Al Turi, która domaga się uznania swoich praw do ziemi na drodze sądowej.

Tłumaczenie: Lucyna Margańska

Źródło: alternativenews.org
Za:
kampania-palestyna.pl

 

Tylko czekać, aż Izrael wystawi Palestyńczykom rachunek za bomby i kule oraz czas poświęcony na ich zabijanie i okaleczanie – WP

 

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: