Wolna Palestyna

23/03/2011

Ośmiu Palestyńczyków, w tym dwoje dzieci, zabitych we wtorek w Gazie przez izraelską armię

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 03:24

W najnowszej fali izraelskiej eskalacji przemocy uderzającej we wtorek w Gazę zginęło 8 Palestyńczyków, włączając 2 dzieci.

Źródła podały, że 4 palestyńskich cywili, włączając 2 dzieci, zostało zabitych przez izraelski ostrzał czołgowy w Mieście Gaza.

Izraelskie czołgi stacjonujące na granicy ze Strefą Gazy otworzyły ogień na dom Fayeka al-Hilou i pobliskie miejsce zabaw dla dzieci we wschodniej części Miasta Gaza. Izrael oświadczył, że atak był odpowiedzią na wystrzeliwanie przez bojowników pocisków moździerzowych w izraelskie pozycje wojskowe. Izraelska armia utrzymuje, że strzelała do źródła, z którego strzelano z moździerzy [a my jej, jako najmoralniejszej i najbardziej prawdomównej armii świata, oczywiście wierzymy – WP].

Lekarze podali, że zabitymi cywilami są:

Mohamed al-Hilou, lat 11,
Yasser Aahed al-Hilou, lat 16,
Yasser Hamed al-Hilou, lat 50 oraz
Mohamed Saber Harara, lat 20.

12 innych cywili zostało rannych, włączając kilkoro dzieci.

Abu Samiyya, rzecznik Służby Zdrowia w Gazie, powiedział, że kilka osób jest w ciężkim stanie i że niektóre z nich zostały poddane amputacjom.

Jest to atak będący częścią ostatniej eskalacji przemocy, który nastąpił krótko po tym, jak rząd Hamasu w Gazie oświadczył, że zobowiąże się do zawieszenia broni, jeśli Izrael wstrzyma swoje ataki na Strefę.

W ataku powietrznym, który nastąpił później w dzielnicy Miasta Gaza al-Zeitoun, zginęło 4 bojowników Brygad al-Quds, zbrojnego ramienia Islamskiego Jihadu. Na swojej stronie internetowej Brygady zidentyfikowały zabitych bojowników jako: Adham Fayiz al-Harazeen, Mohammed Akram Aabed, Saadi Mahmoud Hallas i Mohammad Atiyya al-Harazeen. Zostali zabici, kiedy armia wystrzeliła pocisk w pojazd, którym jechali.

W innych atakach przy użyciu dronów rannych zostało 2 innych bojowników – w tym jeden z nich w stanie ciężkim, z oderwaną w wybuchu nogą, został przewieziony na odział intensywnej terapii.

Palestyńskie grupy oporu w Gazie oznajmiły, że wystrzeliły kilka pocisków moździerzowych i pocisków domowej roboty w kierunku przyległego izraelskiego terytorium i że wystrzeliwanie pocisków było odwetem za izraelskie nasilenie ataków.

Według izraelskiej armii w zeszłą sobotę wystrzelono łącznie 49 pocisków moździerzowych na Zachodni Negev, co najwyraźniej spowodowało obecne ataki izraelskiej armii i sił powietrznych. Rzecznik Hamasu Ismail Radwan oświadczył, że za obecną eskalację przemocy odpowiada Izrael.

Co najmniej 38 Palestyńczyków, włączając 6 kobiet i 15 dzieci, zostało rannych w licznych izraelskich atakach na Strefę Gazy w ciągu ostatnich 3 dni.

Izraelskie siły często spuszczają pociski na gęsto zaludnione palestyńskie dzielnice w Strefie Gazy. Takie bombardowania zabiły w czasie ostatnich dwóch lat ponad 1500 Palestyńczyków, z których 80% to cywile (według izraelskiej organizacji obrony praw człowieka B’Tselem). W tym samym czasie palestyńscy bojownicy z Gazy zabili 9 izraelskich żołnierzy i 4 izraelskich cywili.

http://imemc.orgReklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: