Wolna Palestyna

09/03/2011

Izraelskie bomby rozprzestrzeniają w Gazie raka

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:14

4.03.2011

Liczba pacjentów z rakiem w Gazie wzrasta ze względu na użycie zubożonego uranu przez izraelskie wojsko podczas agresji na wyniszczoną enklawę 2 lata temu, twierdzą źródła medyczne.

Według doniesień przypadki raka po wojnie wzrosły w Gazie o około 30%, relacjonował w czwartek korespondent Press TV.

„Odnotowaliśmy gwałtowny wzrost przypadków raka krwi i innych rodzajów chorób. Wielu pacjentów pochodzi z obszarów zaatakowanych przez izraelskie myśliwce z użyciem zakazanych rodzajów broni chemicznej”, powiedział onkolog Mohammed Atteya.

Szpital Shifa, największy dostawca usług medycznych w Gazie, doświadczył w ostatnim czasie gwałtownego wzrostu liczby pacjentów chorych na raka.

Lekarze mówią, że większość pacjentów chorych na raka mieszka na terenach, które były intensywnie bombardowane podczas izraelskiej inwazji na Gazę w zimie 2008/2009 r.

Agresja pozostawiła ponad 1400 zabitych Palestyńczyków i tysiące rannych; większość ofiar była cywilami.

W tamtym czasie norwescy doktorzy będący ochotnikami w Gazie mówili, że w ciałach niektórych ofiar znaleziono ślady zubożonego uranu.

Zniszczenie środowiska i zanieczyszczenie to kolejne niefortunne produkty uboczne wojny.

Powojenne pomiary wskazują, że niektóre obszary Strefy są 1000 razy bardziej radioaktywne w porównaniu do poziomu naturalnego, a pojawianie się przypadków raka jest na porządku dziennym.

„Liczba pacjentów z rakiem znacząco wzrosła. Izrael użył zubożonego uranu, białego fosforu przeciwko miastu. Miasto stało się poligonem doświadczalnym dla tych wszystkich zabronionych rodzajów broni”, powiedział ekspert środowiskowy Zekra Ajour.

Wspólnym mianownikiem dla pacjentów chorych na raka jest to, że żyli na terenach, które były intensywnie bombardowane.

Większość dzisiejszych nowoczesnych technologicznie broni zawiera zubożony uran i/lub metale ciężkie.

Pozostałości broni zawierających zubożony uran mogą być roznoszone przez wiatr, zatruwając mieszkańców w najbliższej okolicy i zanieczyszczając łańcuch pokarmowy.

Według medycznych i środowiskowych ekspertów, środowisko i populacja Strefy Gazy będą cierpieć z powodu poważnych konsekwencji izraelskiego użycia podczas agresji zakazanych międzynarodowo rodzajów broni.

http://www.presstv.ir/detail/168114.html

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: