Wolna Palestyna

07/03/2011

Izraelskie siły zbrojne wzorują się na hitlerowskich oddziałach

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 06:23

Sporo zamieszania wywołała na Zachodzie informacja o tym, że Izrael studiował taktyki stosowane przez Niemców podczas likwidacji Getta Warszawskiego w 1943 roku, wykorzystując je do opracowywania sposobów walk z Palestyńczykami. Wiadomość taka została przekazana przez anonimowego oficera Izraelskich Sił Zbrojnych (Israel Defence Force – IDF) i opublikowana na łamach dziennika „Haaretz” (25 stycznia) przez reportera Amira Orena.

Rzecznik prasowy premiera Szarona Ra’anan Gissen, zupełnie tym nie zażenowany, powiedział: „Niektórzy oficerowie studiowali te zagadnienia. Sądzili, iż są one podobne do siebie, ponieważ tak wyglądałaby walka z Palestyńczykami. Toczyłaby się ona na zasadzie „ulica po ulicy”. Jeden z ministrów, Dan Meridor, zażądał otwartej rządowej dyskusji nad tym zagadnieniem i wyjaśnienia całej kwestii. Ale mimo iż oficjalne przyznanie się władz Izraela i kół wojskowych do stosowania tak skompromitowanych moralnie modeli działania wywołuje ostre reakcje, to przecież wzorowanie się na wszelkich dostępnych sposobach operacyjnych nie jest nowością.

IDF znane są z analizy materiałów niemieckiego Blitz Krieg z ostatnich 50 lat. Kursy dla izraelskich oficerów przewidują omawianie taktyk Generałów Rommela i Guderiana.

Za kilkanaście dni odbędzie się na Uniwersytecie w Hajfie seminarium organizowane przez izraelski National Defense College i amerykańskie US Navy na temat: „Wojna w mieście w XXI wieku”. Prelegentami będą generałowie Uzi Dayan i Yaakov Amidror oraz będący w rezerwie generałowie Eitan ben Eliahu i Gabi Ophir, a także były dowódca jednostki helikopterowej w Czeczenii i minister spraw wewnętrznych Rosji Wiaczesław Owczinnikow. Ze strony amerykańskiej głos zabierze Charles Hill, członek Biura Szeryfa miasta Los Angeles, który podzieli się doświadczeniami przy tłumieniu rozruchów murzyńskich w tym mieście sprzed kilku lat.

Lech Maziakowski, Waszyngton
Nasz Dziennik, 8.02.2002

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: