Wolna Palestyna

07/03/2011

Dzieci Jerozolimy Wschodniej i okupacja

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:31

1 marca 2011

Jeśli prześledzimy wiadomości podawane przez źródła izraelskie i palestyńskie w ciągu ostatniego półrocza, nie znajdziemy dnia bez informacji o kolejnych zatrzymaniach dzieci palestyńskich w Jerozolimie Wschodniej. Obecnie również inne doniesienia potwierdzają tę zależność: odsetek dzieci aresztowanych i rannych z Jerozolimy Wschodniej rośnie w zastraszającym tempie.

Jak podaje Stowarzyszenie Praw Obywatelskich w Izraelu (ACRI), w 2010 roku w samej Jerozolimie Wschodniej aresztowano dwa razy tyle dzieci ile w 2009 roku na całym Zachodnim Brzegu. Według policyjnych statystyk, liczba osób nieletnich, przeciwko którym prowadzono postępowania sądowe oskarżając o rzucanie kamieniami, wynosi 1267.

1 marca br. Ma’an News Agency podała, że tajne służby izraelskie zatrzymały kolejnych pięcioro dzieci w jerozolimskiej dzielnicy Silwan. Ponadto, według informacji udostępnionych przez Centrum Informacyjne Wadi Hilweh (monitorujące sytuację w dzielnicy Silwan w Jerozolimie Wschodniej), w styczniu 2011 roku zatrzymano i przesłuchano około 25 dzieci. Wygląda zatem na to, że nowy trend Izraela obierania za cel dzieci będzie kontynuowany w 2011 r.

Niedawno UNICEF opublikował roczny raport za rok 2010 “Children Affected by Armed Conflict – Israel & the occupied Palestinian territory (oPt)”. Raport powstał w wyniku współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Al Mezan, Centre for Human Rights, Save the Children, DCI-Palestine, B’Tselem, Palestinian Centre for Human Rights, War Child Holland, OCHA, OHCHR, UNICEF, UNRWA and WHO.

W dokumencie znajdziemy dokładne statystyki dotyczące liczby zabitych, rannych, aresztowanych, maltretowanych i torturowanych, ataków na szkoły, przemocy na tle seksualnym oraz dostępu do podstawowych usług i opieki medycznej.

Według raportu, podczas gdy ogólna liczba zgonów dzieci zmalała od 2009 do 2010 r., ilość ranionych palestyńskich dzieci wzrosła. Obrażenia te obejmują ataki osadników, izraelskiej policji, armii i prywatnych sił bezpieczeństwa: 37% wszystkich obrażeń dzieci miało miejsce we Wschodniej Jerozolimie, 40% na Zachodnim Brzegu i 12% w Strefie Gazy.

Raport stwierdza również, że łączna liczba wojskowych zatrzymań palestyńskich nieletnich zmalała od 2009 r., z wyjątkiem Jerozolimy Wschodniej. W Silwan udokumentowano wzrost liczby zatrzymań dzieci.

Ponadto, jak podają autorzy raportu, czworo dzieci (wszystkie poniżej 3 roku życia) zmarło na skutek oczekiwania na pozwolenie na wyjazd ze Strefy Gazy w celu uzyskania niezbędnej opieki medycznej.

Film B’Tselem o palestyńskiej matce z dzielnicy Silwan opowiadającej o aresztowaniach swoich dzieci:

Tłumaczenie: Karol Żak, uzupełnienie Wolna Palestyna

Źródło: Palestine Monitor
Za:
kampania-palestyna.pl


Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: