Wolna Palestyna

03/03/2011

Ranni i zatrzymani podczas demonstracji w Hebronie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:10

W piątek 25 lutego setki ludzi zgromadziło się w Hebronie, aby wziąć udział w marszu protestacyjnym przeciwko zamknięciu ulicy Shuhada. Protestujący zostali zaatakowani przez armię izraelską gazem łzawiącym, granatami hukowymi i pociskami gumowymi. Świadkowie twierdzą, że armia strzelała gazem łzawiącym prosto w uczestników demonstracji, co stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Jak twierdzą organizatorzy protestu około 20 osób zostało przewiezionych do szpitala, połowa z obrażeniami ciała, pozostali na skutek wdychania gazu łzawiącego – aresztowano Izraelczyka, dwóch Palestyńczyków oraz trzech obcokrajowców. Źródła wojskowe podają informacje o zatrzymaniu tylko jeden osoby.

Jedna z głównych ulic Hebronu – ul. Shuhada została zamknięta dla Palestyńczyków po tym, jak w 1994 roku Baruch Goldstein, żydowski ekstremista, otworzył ogień w pobliskim meczecie, zabijając 29 osób i raniąc 125 kolejnych.

Piątkowy marsz został zorganizowany w rocznicę tej masakry, a jego uczestnicy domagali się ponownego otwarcia ulicy Shuhada. Protestujący trzymali palestyńskie flagi i skandowali hasła “Hebron to Palestyna” oraz „Precz z okupacją”.

Żołnierze oraz straż graniczna okupują centrum Hebronu, blokując ruch w mieście i zamykając wiele ulic.

Ponieważ protestujący zostali rozproszeni, ciężko jest oszacować liczbę uczestników protestu. Izraelscy wojskowi twierdzą, że w proteście wzięło udział około 300 osób, jednak obserwatorzy międzynarodowi, powołani przez izraelskie i palestyńskie władze do monitorowania wydarzeń w Hebronie szacują, że w proteście wzięło udział 1500 osób.

Demonstracja rozpoczęła się po zakończeniu popołudniowych modlitw, a starcia z armią izraelską trwały kolejnych parę godzin. W zatrzymywaniu demonstrantów brały udział również wojskowe władze palestyńskie.

W koloniach w Hebronie, nielegalnych z punktu widzenia prawa międzynarodowego, żyje około 600 osadników żydowskich  W 2003 roku Izraelski Sąd Najwyższy nakazał likwidację kolonii oraz otwarcie ulicy Shuhada, jednak władze Izraela nie podjęły żadnych działań w tej sprawie, a ulica Shuhada nadal pozostaje zamknięta dla Palestyńczyków.

Tłumaczenie: Karol Żak

Źródło: palsolidarity.org
Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: