Wolna Palestyna

20/02/2011

Egipt częściowo otwiera granicę ze Strefą Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:43

18.02.2011

Władze Egiptu zdecydowały otworzyć częściowo granicę z palestyńską Strefą Gazy rządzoną przez Hamas – podała jako pierwsza egipska państwowa telewizja.

Rafah to jedyne przejście graniczne do Gazy, którego nie kontroluje Izrael.

Decyzja ma umożliwić pomoc humanitarną i powrót do domów Palestyńczyków, którzy przebywają w Egipcie. Informację egipskiej telewizji potwierdziły także Reuters i AFP.

Przekroczenie granicy w Rafah jest możliwe od godz. 19 do 21 w piątek i w sobotę od 11 do 14 – poinformowała agencja AFP, powołując się na przedstawiciela egipskich tymczasowych władz wojskowych. Podkreślił on, że granicę mogą przejść jedynie Palestyńczycy z Egiptu, natomiast stali mieszkańcy Gazy nie będą wpuszczani do Egiptu. Przedstawiciel władz oświadczył, że przejście ma być „stopniowo otwierane”.

Przejście zaczęło działać po raz pierwszy od czasu obalenia prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. O otwarcie granicy apelował zarówno rządzący w Strefie Gazy Hamas, jak i egipskie ugrupowanie Bractwo Muzułmańskie – największa w tym kraju zorganizowana siła polityczna.

Przejście w Rafah zamknięto w 2007 roku, gdy władzę w Strefie Gazy przejął Hamas. Egipt i Izrael nałożyły wtedy wspólnie blokadę na palestyńską enklawę. W połowie 2010 roku Egipt otworzył jednak przejście w Rafah – po zatrzymaniu przez Izrael morskiej flotylli z pomocą humanitarną dla Palestyńczyków w Gazie [czytaj: napadnięciu, zamordowaniu 9 działaczy i ranieniu kilkudziesięciu oraz obrabowaniu – przyp. WP].

Przejście w Rafah pozostawało ponownie zamknięte od 25 stycznia, kiedy zaczęły się antyrządowe protesty w Egipcie.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: