Wolna Palestyna

15/02/2011

Knesset debatuje nad ustawą zakazującą wspierania kampanii BDS

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 02:19

15 lutego Parlamentarna Komisja Konstytucyjna i Prawodawcza po raz pierwszy będzie obradowała nad uchwaleniem ustawy zakazującej wszelkich działań wspierających kampanię BDS (bojkotu, wycofania inwestycji oraz sankcji w stosunku do państwa Izrael). Ustawa kryminalizuje wszelkie działania krytykujące izraelską politykę na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych.

Według izraelskiej organizacji praw człowieka, Koalicji Kobiet na Rzecz Pokoju, “Debata nad ustawą to krok w kierunku wprowadzenia antydemokratycznego ustawodawstwa w Knessecie”.

W praktyce ustawa kryminalizuje wszelkie działania krytykujące izraelską politykę na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych twierdząc, że wspierają one i zachęcają do bojkotu Izraela.

Autorami projektu ustawy są prawicowi deputowani: Ze’ev Elkin (Likud), David Rotem (Israel Beitenu), oraz Daliya Izzik (Kadima)

Projekt ustawy budzi kontrowersje w samym Izraelu, ponieważ w zakresie ewentualnych działań objętych zakazem znajdą się m.in:

  • Publikowanie oraz rozpowszechnianie informacji na temat pogwałceń praw człowieka przez władze Izraela na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych;
  • Monitorowanie oraz publikowanie map obrazujących rozbudowę nielegalnych osiedli osadników żydowskich na Zachodnim Brzegu;
  • Członkostwo w grupie na facebooku wspierającej działania BDS.

Jak twierdzi Eilat Maoz, koordynatorka Koalicji Kobiet Na Recz Pokoju, “To krok, który pokazuje, że nasz rząd nie jest usatysfakcjonowany dotychczasowymi represjami skierowanymi przeciwko organizacjom lewicowym i próbuje zdelegalizować wszelką działalność lewicowych aktywistów uciszając swoich obywateli. To rząd, który boi się prawdziwej, demokratycznej debaty, ponieważ obnażyłaby ona powszechną niezgodę na kontynuację polityki okupacji i rozbudowy nielegalnych osiedli.”

Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy

1 komentarz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: