Wolna Palestyna

08/02/2011

Policji w Izraelu nie wolno prowadzić dochodzenia w sprawie rasizmu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 21:12

Zwolennicy rabina Liora protestują przeciwko nakazowi aresztowania

Rabin z Kiryat Arba odmawia poddania się policyjnemu przesłuchaniu w sprawie napisanej przez niego części książki nawołującej do mordowania gojów argumentując: „To nie do przyjęcia, żeby jakiś urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości mówił rabinom, co mają mówić”.

Około 1000 osób demonstrowało przed domem rabina Dova Liora w Kiryat Arba we wtorek protestując przeciw nakazowi aresztowania wydanemu przeciwko niemu w związku z podejrzeniem o podżeganie.

W poniedziałek policja wydała nakaz sądowy wobec rabina za to, że odmówił przepytania go w odniesieniu do wstępu jaki napisał do książki ‘The King’s Torah’ [Królewska Tora], który wzywa do zabójstwa nie-Żydów.

Protestujący twierdzą, że państwo stara się uciszyć rabina. Wśród protestujących byli członek Knessetu Michael Ben-Ari (National Union), członkowie rady miasta Kiryat Arba, przewodnicząca Women in Green [Kobiety w Zieleni] Yehudit Katzover, oraz zwolennicy rabina.

Rabin Lior również wziął udział w proteście i skrytykował Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Krajową za wydanie nakazu usunięcia ze sklepów wszystkich egzemplarzy tej książki.

„Jest niedopuszczalne, by jakiś urzędnik dyktował rabinom, co mają mówić”, powiedział. „Wierzę, że państwo Izrael nie prowadzi polityki mającej na celu wyciszenie rabinów i dlatego wzywamy premiera do wydania jednoznacznego nakazu powstrzymania tego głupiego prześladowania”.

Następnie dodał: „My nie odrzucamy Państwa Izrael, które jest boskim cudem, ale mamy problem z jego kierownictwem”. Odnosząc się do nakazu aresztowania, powiedział: „Jest to upokorzenie wobec Tory i próba skrzywdzenia rabinów, którzy wyrażają swoje opinie na temat ważnych spraw”.

Podżegająca książka

Książka ‘The King’s Torah’, napisana przez rabina Yitzhaka Shapirę, pokazuje zasady Tory odnoszące się do postępowania w czasie wojny. Między innymi zwrócił w niej uwagę, że każdemu, kto służy jako „ludzka tarcza dla naszych wrogów”, może stać się krzywda. Rabin Lior napisał wstęp do książki, z treścią której się zgadzał.

Podczas demonstracji Rabin Lior powiedział, że akceptuje prawo i nie próbuje przeciwstawić się państwu. „Rabini są wybieranymi przedstawicielami, którzy odpowiadają na pytania niepokojące społeczeństwo. Oczywiście nie angażujemy się w politykę, ale to są ważne kwestie, które dotyczą nas wszystkich bezpośrednio i dlatego musimy reagować. Jest to prawo i obowiązek rabinów, by wyrażali swoje opinie w tych sprawach. Na tej podstawie zostali wybrani do czasu, kiedy państwo oświadczy, że rabinom zakazuje się wyrażania swoich poglądów politycznych”.

Protestujący w Kiryat Arba obiecali, że to dopiero początek ich walki. „Nie pozwolimy dotknąć rabina i fizycznie zablokujemy wszelkie próby takiego postępowania”, powiedział radny Bentzi Goffstein. „To jest bunt przeciwko zasadom Tory. Prawo Tory jest nadrzędne wobec prawa państwa”.

Tłumaczenie: Ola Gordon, własne

Źródło: ynetnews.com
Za: stopsyjonizmowi.wordpress.com

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

<span>%d</span> blogerów lubi to: