Wolna Palestyna

06/02/2011

Kontrolę w Egipcie przejmują Izraelczycy i amerykańscy generałowie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:39

1.01.2011

Do Kairu przybyli dwaj starsi rangą oficerowie izraelscy i trzej amerykańscy generałowie, by przejąć dowództwo nad wojskiem, jak mówi anonimowe źródło Tehran Times.

Sztab kierowany jest przez gen. Sissona. Jedną z opcji rozważanych przez generałów jest przewrót wojskowy. Decyzja ta pokazuje, że Stany Zjednoczone i Izrael są poważnie zaniepokojone losem reżimu Hosni Mubaraka. Kiedy Egipt opanowały bezprecedensowe protesty Izrael oficjalnie ogłosił, że „z niepokojem monitoruje” sytuację w Egipcie.

Reżim Mubaraka jest ważnym sojusznikiem Izraela i USA w regionie i jego upadek byłby wielką strategiczną stratą dla obu krajów.

Rząd Mubaraka rozgniewał świat islamu, gdy odmówił otwarcia przejścia granicznego w Rafah dla pracowników humanitarnych chcących udzielić pomocy medycznej Palestyńczykom podczas 22-dniowej wojny Izraela ze Strefą Gazy od grudnia 2008 do stycznia 2009 roku.

Analitycy polityczni sądzą, że jest mało prawdopodobne, by rząd Mubaraka przetrwał protesty, kiedy opozycja połączyła się, by doprowadzić do obalenia rządu. Analitycy ci mówią, że chodzi o to, czy USA stanie po stronie opozycji, czy będzie starać się przejąć stery w Egipcie.

„Z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się w Egipcie i w naszym regionie”, powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu na otwarciu cotygodniowego posiedzenia gabinetu w niedzielę. „Pokój między Izraelem i Egiptem przetrwał ponad trzy dekady, a naszym celem jest zapewnienie, by te stosunki trwały nadal.”

Według Los Angeles Times, Netanjahu omówił sytuację w sobotę z prezydentem USA Barackiem Obamą i sekretarzem stanu Hillary Clinton.

Przez lata Egipt był godnym zaufania i użytecznym partnerem Izraela i USA w tzw blisko-wschodnich negocjacjach pokojowych.

Izrael dostarcza Egiptowi broń

Według nowych raportów, izraelskie samoloty wylądowały na lotniskach w Kairze z dostawą broni dla egipskiego rządu. Raporty te sporządzono po rozmowach telefonicznych między ministrami obrony Egiptu, USA i Izraela, kiedy antyrządowe protesty weszły w siódmy dzień ich trwania.

W czwartek izraelski minister, pod warunkiem anonimowości, powiedział izraelskim mediom, że prezydent Egiptu, wspierany przez silne wojsko, ostatecznie stłumi protesty.

„Jego władza jest mocno zakorzeniona w aparacie wojskowym i służbie bezpieczeństwa,” powiedział izraelski premier, dodając: „Oni będą musieli użyć siły i opanować ulice. Według mnie są wystarczająco silni, by to przezwyciężyć.”

Źródło: tehrantimes.com
Za: stopsyjonizmowi.wordpress.com

Jako ciekawostka – Egipskie dziecko na demonstracji wykrzykuje slogany dla protestujących (25 stycznia 2011):

Wersja filmu z angielskimi napisami: dotsub.com

Niektóre z haseł:

Rewolucja do czasu zwycięstwa, rewolucja na wszystkich ulicach Egiptu!

Ludzie chcą stracenia prezydenta!

Wszyscy jesteśmy jedną ręką, wszyscy jesteśmy zjednoczeni!

Matko Egipcie, to są twoje dzieci, niosą tę odpowiedzialność dla ciebie!

Precz z Hosni Mubarakiem!

Nie dla Shafiq’a, nie dla Suleimana, są amerykańskimi zdrajcami!

Gdzie jest prasa?! Tutaj są miliony!

Nie jesteśmy zmęczeni! Nie jesteśmy zmęczeni! Wolność nie jest wolna!

Mubarak obudź się! To twój ostatni dzień!

Za: realisticbird.wordpress.com

Reklamy

1 komentarz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: