Wolna Palestyna

26/01/2011

Palestyńczycy byli gotowi na ustępstwa wobec Izraela – wynika z ujawnionych dokumentów

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:03

Telewizja al Dżazira wywołała regionalne trzęsienie ziemi. Katarska stacja ogłosiła, że weszła w posiadanie 16 076 tajnych dyplomatycznych dokumentów wymienianych w trójkącie Izrael – Autonomia Palestyńska – USA. Materiały mają pochodzić z lat 2000 – 2010. Wynika z nich, że w zakulisowych negocjacjach Palestyńczycy byli gotowi na znacznie większe ustępstwa, niż przyznawali publicznie.

Władze Autonomii oficjalnie domagają się na przykład oddania im całej, zamieszkanej głównie przez Arabów, Jerozolimy Wschodniej. Tymczasem z dokumentów al Dżaziry wynika, że w maju 2008 roku czołowy palestyński negocjator Ahmed Korei zaproponował Izraelowi, że może zachować niemal wszystkie dzielnice miasta, w których mieszkają żydowscy osadnicy.

– Pierwszy raz w historii składamy wam taką propozycję – miał powiedzieć Korei. – Oferujemy wam największe Yerushalayim w żydowskiej historii – wtórował mu inny palestyński negocjator Saeb Erekat. W zdaniu tym użył hebrajskiej, a nie arabskiej nazwy Jerozolimy (al Kuds).

Palestyńczycy zaproponowali również, żeby święte miejsca na Starym Mieście zostały oddane pod jurysdykcję międzynarodowego komitetu. W jego skład mieliby wejść przedstawiciele Autonomii, Izraela, USA, Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Jordanii. Byłoby to rozwiązanie tymczasowe, obowiązujące do czasu, aż strony konfliktu wynegocjują trwałe rozwiązanie.

Palestyńczycy zrezygnowali również de facto ze swojego sztandarowego postulatu, czyli „prawa do powrotu” dla palestyńskich uchodźców. Chodzi o Arabów (i ich potomków), którzy zostali wypędzeni lub uciekli w 1948 roku z terenów, na których powstał Izrael. Jest ich obecnie około 4,5 miliona.

Palestyńczycy w tajnych negocjacjach zaproponowali Izraelowi, by pozwolił na powrót tylko 100 tysiącom z nich. I to w dziesięciu ratach, w ciągu dziesięciu lat. Według al Dżaziry palestyńska propozycja sekretnego porozumienia została przez Izrael odrzucona. Na przełomie lat 2008 i 2009 kraj ten podjął zresztą interwencję zbrojną w Strefie Gazy i wszelkie negocjacje zostały zerwane.

Sensacyjne dokumenty miały zostać przekazane katarskiej telewizji przez pracownika lub pracowników administracji Autonomii Palestyńskiej. Niewykluczone, że przez zwolenników opozycyjnego ugrupowania Hamas, które natychmiast po publikacji oskarżyło władze o zdradę.

– Te dokumenty ukazują w całej okazałości obrzydliwe oblicze rządu, który kolaboruje z okupantami i angażuje się w izraelskie działania zmierzające do likwidacji sprawy palestyńskiej – ogłosił działacz Hamasu Sami Abu Zuhri.

Głos zabrał natychmiast prezydent Autonomii i przywódca rządzącego ruchu Fatah Mahmud Abbas. Oskarżył al Dżazirę o kłamstwo. – To nieporozumienie. Postulaty Izraelczyków zostały przedstawione jako nasze. Zrobiono to celowo. Zapewniam, że nie mamy żadnych sekretów. Negocjacje pokojowe prowadzimy w sposób otwarty i jawny – powiedział.

Piotr Zychowicz, 24-01-2011
rp.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: