Wolna Palestyna

26/01/2011

16 stycznia Izrael ponownie zburzył beduińską wioskę Al Araqib

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 18:55

Beduińska wioska al-Arakib (północ pustyni Negew w Izraelu) została w niedzielę zrównana z ziemią. W ciagu kolejnej nocy jej mieszkańcy oraz aktywiści z Negev Coexistence Forum zdołali skonstruować na miejsce wyburzonych domów zaimprowizowane schronienia – mieszkancy al-Arakib nie dostali pomieszczeń zastępczych, a nocą temperatura na pustyni Negew jest bardzo niska. W poniedziałek buldożery i ciężarówki wróciły.

W poniedziałek doszło do aresztowań – zatrzymano między innymi dyrektorkę  NCF, Haię Noach, a jej samochód skonfiskowano. Noach pomagała Beduinom w zbudowaniu schronień, kŧóre mogłyby im pomóc przetrwać zimne noce.

Jak relacjonują aktywiści NCF, mieszkańcy beduińskich wiosek nigdy nie otrzymują wcześniejszych informacji, że dojdzie do wyburzenia ich domów. Jedynym ostrzeżeniem jest hałas zbliżających się nad ranem buldożerów. Jedna z aktywistek powiedziała, że wyburzenia zawsze są przeprowadzane bardzo wcześnie rano. Mieszkańcy wiosek nie mają czasu na spakowanie dobytku.

W al-Arakib mieszkało 300 osób (połowa z nich to dzieci), część z nich przeniosła się do miejscowości Rahat, by zamieszkać ze swoimi krewnymi. Akcja wyburzania al-Arakib trwa już od czerwca ubiegłego roku. Na miejsce wioski zaplanowano zasadzić las.

Rodziny, które uważają, że mają prawo rezydować na ziemi,  na której żyją od pokoleń, nie decydują się na przeniesienie gdzie indziej.  Tym rodzinom, które dobrowolnie zrzekną się praw do ziemi, rząd izraelski oferuje wynagrodzenie finansowe.

Al-Arakib jest jedną z tzw. nierozpoznanych wiosek beduińskich na pustyni Negew w Izraelu, gdzie mieszka około 140 tysięcy Beduinów (obywatelstwa izraelskiego). Oznacza to, że rząd izraelski uznaje ich istnienie za nielegalne. Wioski te często pozbawione są elektryczności i wody.

Beduini jako jedyni Arabowie mają prawo służyć w izraelskim wojsku.

A.Ł.M.
psz.pl

TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: