Wolna Palestyna

17/01/2011

RPA: Próby uzyskania nakazu aresztowania Tzipi Livni

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 03:09

Była izraelska minister spraw zagranicznych Tzipi Livni może stanąć w obliczu nakazu aresztowania w Republice Południowej Afryki ze względu na rolę, jaką odegrała w trzytygodniowej agresji na Gazę na przełomie 2008 i 2009 roku.

O wydanie nakazu aresztowania starają się Media Review Network oraz Palestine Solidarity Alliance, przed przyszłotygodniową wizytą Livni w tym kraju.

Południowoafrykańskie grupy chcą aresztowania Livni za udział w ofensywie przeciwko Gazie, w której śmierć poniosło ponad 1400 Palestyńczyków. Wkrótce po zakończeniu izraelskiej operacji pojawiły się oskarżenia obciążające siły zbrojne Izraela (IDF) o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

„Zostaliśmy poinformowani, że Livni została zaproszona do RPA, dlatego poleciliśmy naszemu zespołowi prawnemu przedsięwzięcie wszystkich koniecznych działań zmierzających do wydania nakazu aresztowania. Nasza decyzja opiera się na fakcie, że RPA jest sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, który obliguje wszystkie kraje członkowskie do wywiązywania się z odpowiedzialności w ściganiu zbrodniarzy wojennych” – powiedział szef MRN Iqbal Jassat.

Livni została zaproszona do RPA przez tamtejszą społeczność żydowską, ma ona uczestniczyć w spotkaniach i przemówieniach w Cape Town i Johannesburgu.

Południowa Afryka jest miejscem urodzenia prokuratora Richarda Goldstone’a, który stał na czele ONZ-owskiej komisji badającej zbrodnie popełnione podczas izraelskiej operacji Płynny Ołów w Gazie. Liczący 575 stron raport Goldstone’a naświetlił zbrodnie Izraela przeciwko ludności cywilnej Gazy. Raport oskarża armię izraelską o ataki na miejsca, o których wiadomo było, że znajdują się w nich cywile, używanie Palestyńczyków jako żywych tarcz oraz strzelanie do uciekających cywilów wymachujących białymi flagami.

W grudniu 2009 roku Tzipi Livni została zmuszona do odwołania wizyty na żydowskiej konferencji w Londynie po tym, jak brytyjski sąd wydał nakaz jej aresztowania.

Za: autonom.pl
Źródło: presstv.ir

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: