Wolna Palestyna

11/01/2011

ONZ potępiła wyburzenie Hotelu Shepherd we Wschodniej Jerozolimie przez Izrael

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 17:37

Zburzony historyczny Shepherd Hotel, Sheikh Jarrah, Wschodnia Jerozolima

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon 10 stycznia potępił zrównanie z ziemią Hotelu Pasterza (Shepherd’s Hotel) w okupowanej Wschodniej Jerozolimie, które przeprowadzone zostało po to, by umożliwić budowanie nowych osiedli przez Izrael.

Pod koniec września 2010 r. rząd Izraela odmówił przedłużenia 10-miesięcznego moratorium na budowanie nowych osiedli na okupowanym terytorium palestyńskim, które zostało podbite w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku. Nieprzedłużenie to doprowadziło do zerwania bezpośrednich rozmów pokojowych z premierem Benjaminem Netanjahu przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

Ban powiedział, że wyburzenie hotelu, które nastąpiło 9 stycznia służy tylko zaostrzeniu napięcia. Dodał: Jest ze wszech miar godne pożałowania, że rosnący niepokój międzynarodowy w związku z jednostronną ekspansją nielegalnych osiedli izraelskich, nie jest brany pod rozwagę. Takie działania stają na przeszkodzie do doprowadzenia w drodze negocjacji do rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Jak podaje un.org, Sekretarz Generalny ONZ wezwał też rząd Izraela do podjęcia wszelkich koniecznych kroków, aby powstrzymać aktywność osadniczą na okupowanym terytorium.

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=23207

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: