Wolna Palestyna

08/01/2011

Chile uznało niepodległość Palestyny

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 22:51

Chile zdecydowało się oficjalnie uznać Palestynę za niepodlegle państwo, idąc w ślady innych krajów południowoamerykańskich – Brazylii, Argentyny, Boliwii i Ekwadoru, które uczyniły to w grudniu. Urugwaj ogłosił w ubiegłym miesiącu, że uzna Palestynę w marcu 2011 roku.

Minister spraw zagranicznych Alfredo Moreno oświadczył 7 stycznia, że rząd prezydenta Chile Sebastiána Piñery (na zdjęciu) oficjalnie uznał Palestynę za państwo w granicach z 1967 roku. Zapowiedział też wizytę prezydenta w Izraelu i Palestynie planowaną na 4 i 5 marca.

Stany Zjednoczone i Izrael skrytykowały tę decyzję i jak dotąd odmawiają uznania niepodległego państwa palestyńskiego. 31 grudnia prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraził opinię, że uznanie Palestyny przez kilka krajów Ameryki Łacińskiej zmusi te dwa kraje do powrotu do negocjacji. Ostatnia ich runda zakończyła się niepowodzeniem we wrześniu po tym, jak Tel Awiw odmówił przedłużenia częściowego zamrożenia budowy osiedli na okupowanych terytoriach.

Do tej pory ponad 130 państw oficjalnie uznało Palestynę za państwo w granicach z 1967 roku, a więc tych, które istniały zanim Izrael zajął Wschodnią Jerozolimę (East al-Quds), Zachodni Brzeg i Strefę Gazy.

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=23181

http://www.presstv.ir/detail/159127.html

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: