Wolna Palestyna

28/12/2010

Palestyńczycy uczcili drugą rocznicę izraelskiej inwazji na Strefę Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 19:10

27 grudnia 2010

Ponure zgromadzenie w Mieście Gaza upamiętniło dzień, w którym dwa lata temu ponad 200 Palestyńczyków, w większości cywili, zostało zabitych w przeciągu pierwszych dwóch godzin izraelskiej inwazji trwającej 3 tygodnie, która pozostawiła po sobie ponad 1400 palestyńskich ofiar. 14 Izraelczyków, głównie żołnierzy, zostało zabitych w czasie 3 tygodniowej inwazji.

Podobne marsze i czuwania zorganizowali w miastach na całym świecie działacze na rzecz praw człowieka, upamiętniając zabitych i wzywając do sprawiedliwości i zakończenia oblężenia Gazy, które pozbawiło Palestyńczyków środków do życia i pchnęło ku skrajnej nędzy. Dwa lata po napaści wciąż mieszkają oni w namiotach, gdyż izraelscy oficjele nie wpuszczają do Strefy materiałów budowlanych.

Około tysiąca osób zgromadziło się w sąsiedztwie Ezbat Abed Rabu, obszarze zrównanym z ziemią przez izraelskie naloty podczas inwazji dwa lata temu, które pozostawiły tuziny członków rodzin ocalałych z bombardowania bezdomnymi.

Nawet podarowane materiały budowlane wiezione przez statek i ciężarówkę z Europy i innych krajów nie zostały wpuszczone przez izraelskich oficjeli i zostały skonfiskowane przez izraelskie wojsko i sprzedane w Izraelu, bez rekompensaty dla darczyńców.

Podczas poniedziałkowego upamiętniającego zgromadzenia członek politycznego skrzydła partii Islamskiego Jihadu, Mohammed al-Hindi, przemówił do tłumu na temat zwiększających się izraelskich zbrojeń na granicy, w skład których wchodzą tuziny nowych czołgów pancernych dostarczanych za pieniądze amerykańskich podatników. Al-Hindi powiedział, że groźba nowej inwazji na Gazę jest rzeczywista i bezpośrednia oraz stwierdził, że palestyńscy bojownicy ruchu oporu są przygotowani do walki na wypadek takiej inwazji.

Powiedział, że ostatnie groźby izraelskich polityków “są brane poważnie przez palestyńskie odłamy ruchu oporu” i że bojownicy “są gotowi do poświęceń” w próbach odparcia grożącego ataku.

Partia Hamasu wydała oświadczenie upamiętniające drugą rocznicę izraelskiej inwazji i zasadziła 1440 drzewek w północnej Gazie – po jednym dla każdego Palestyńczyka zabitego podczas agresji.

Saed Bannoura – IMEMC News

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: