Wolna Palestyna

26/12/2010

Burmistrz przedmieścia Nazaretu zakazuje stawiania choinek

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 04:21

Ma’an News – 23.12.2010

Tradycyjne rozświetlenie głównej choinki przy Kościele Narodzenia w Betlejem 15 grudnia 2010 r.

Rząd Izraela podkreśla wydarzenia w Nazarecie, w przeważającym stopniu palestyńskim mieście w Izraelu, gdzie uważa się, że Jezus spędził większość swego życia wraz z matką Maryją i jej mężem Józefem.

W tym roku nie będzie świętowania na żydowskim przedmieściu Nazaretu po tym, jak jego burmistrz wywołał oburzenie odmawiając pozwolenia na postawienie choinek na placach miasta, nazywając je prowokacyjnymi.

Nazareth Illit, lub Górny Nazaret, sąsiaduje z Nazaretem. Posiada sporą mniejszość palestyńskich chrześcijan, tak jak w większości muzułmański Nazaret.

„Prośba Arabów, by postawić choinki na placach w arabskiej dzielnicy Nazaretu Illit jest prowokacyjna”, powiedział Agence France-Presse burmistrz Szimon Gapso.

Nazareth Illit to żydowskie miasto i to nie będzie miało miejsca – ani w tym roku, ani w przyszłym, tak długo jak jestem burmistrzem”, powiedział w środę o północnym izraelskim mieście.

“Nazaret jest tuż obok i mogą tam robić, co chcą”, stwierdził.

Zarządzenie Gabso wznieciło oskarżenia o rasizm ze strony burmistrza Nazaretu właściwego.

„To rasistowska decyzja”, powiedział Ramiz Jaraisy, burmistrz Nazaretu. „Ale niestety można się było tego spodziewać, ponieważ ta osoba jest już doskonale znana ze swoich rasistowskich poglądów”.

Jaraisy powiedział agencji Ma’an, że jego odpowiednik na stanowisku „powinien szanować uczucia i wierzenia religijne każdego z Nazaretu Illit, a nie tylko własnej religii”.

Decyzja rozzłościła również palestyńską i chrześcijańską mniejszość w mieście, która stwierdziła, że podkreśliła ona większe niepokoje w sprawie nierówności w Izraelu, którego populacja składa się w 20% z Palestyńczyków.

„Rasizm związany z nie postawieniem drzewka jest niczym w porównaniu z prawdziwym rasizmem, którego tutaj doświadczamy”, powiedział Aziz Dahdal, 35 letni chrześcijański mieszkaniec Nazaretu Illit.

„Kiedy poprosiliśmy burmistrza o postawienie choinki w arabskich sąsiedztwach Nazaretu Illit, powiedział nam, że to jest miasto żydowskie, a nie mieszane”, powiedział Shukri Awawdeh, muzułmański członek rady miasta.

Awawdeh powiedział, że w mieście jest 10.000 Arabów, większość z nich to chrześcijanie, oraz duża chrześcijańska społeczność rosyjskich imigrantów.

„Powiedzieliśmy mu, że dekorowanie drzewka to dzielenie się szczęściem i radością z innymi ludźmi w mieście”, powiedział Awawdeh.

„Ludzie tutaj, żydzi, chrześcijanie i muzułmanie żyją w harmonii, ale kiedy burmistrz robi coś takiego, nie służy to niczemu dobremu”.

Tłumaczenie/skrót: Ola Gordon, własne

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: