Wolna Palestyna

24/12/2010

Netanjahu może sam siebie obwiniać za pogorszenie pozycji międzynarodowej Izraela

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 00:41

Światowi przywódcy tracą cierpliwość do Netanjahu i zastanawiają się, czy izraelski premier jest partnerem dla pokoju. Środkiem na przywrócenie zaufania i ochronę interesów Izraela na świecie pozostaje zamrożenie osadnictwa.

Artykuł redakcyjny Ha’aretz – 22.12.2010

'Mogę?'

Izrael rozpoczął awangardowe starania dyplomatyczne, mające na celu zatarcie palestyńskiej inicjatywy, aby uzyskać międzynarodowe uznanie Palestyny w granicach z 1967 r., oraz odparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej osadnictwo. Działania dyplomatyczne towarzyszą głośnej kampanii przeciwko temu, co premier Benjamin Netanjahu nazywa „delegitymizacją Izraela na całym świecie”. Stara się nas przekonać, że pogorszenie reputacji Izraela wynika z odrzucenia jego istnienia, oraz że erozja nie jest związana z polityką jego rządu odnośnie pokoju i osiedli.

Jednostronne kroki podjęte przez obie strony nie budują zaufania między Izraelem i Palestyńczykami oraz zakłócają realizację rozwiązania dwu-państwowego. Byłoby najlepiej, gdyby ONZ uznała państwo palestyńskie następnego dnia po zakończeniu negocjacji w sprawie najważniejszych zagadnień, z wyznaczeniem granic na szczycie listy. W trakcie spotkania z izraelskimi działaczami na rzecz pokoju w Muqata w Ramallah w tym tygodniu, palestyński prezydent Mahmud Abbas wezwał Netanjahu, aby rozpoczął poważne negocjacje i przestał ustanawiać fakty w terenie przez rozbudowę osiedli.

To niefortunne, że zamiast pielęgnowania stosunków z Palestyńczykami i państwami arabskimi, izraelscy dyplomaci muszą się z nimi zderzać na arenie międzynarodowej. To niefortunne, że zamiast korzystania z politycznych i gospodarczych owoców pokoju, wysyła się Ministerstwo Spraw Zagranicznych do odkurzania starych materiałów PR, którymi nie udało się nikogo przekonać.

Nasi przywódcy polityczni mogą obwiniać tylko siebie za pogorszenie pozycji międzynarodowej Izraela. WikiLeaks ujawniło, że Ron Dermer, polityczny doradca Netanjahu, powiedział gościom ze Stanów Zjednoczonych w grudniu 2009 r., że Netanjahu stracił cierpliwość do Abbasa i nie uważa go za partnera w procesie pokojowym.

W grudniu 2010 r., przywódcy na całym świecie tracą cierpliwość do Netanjahu i zastanawiają się, czy premier Izraela jest partnerem w procesie pokojowym. Sposobem na przywrócenie zaufania i ochronę interesów Izraela na całym świecie pozostaje zamrożenie osadnictwa i proces dyplomatyczny, w którym najważniejsze zagadnienia omawiane są poważnie. Społeczność międzynarodowa musi naciskać na strony w kierunku takich negocjacji.

Tłumaczenie: Ola Gordon, korekta własna

Źródło: haaretz.com
Za: stopsyjonizmowi.wordpress.com

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: