Wolna Palestyna

19/12/2010

Kryzys w stosunkach Turcji z Izraelem zadaje cios osadnikom

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 19:06

Otomańskie archiwa pokazują sfałszowane akta własności ziemi

Jonathan Cook – 26.03.2009

Batalia prawna prowadzona przez rodziny palestyńskie w celu zatrzymania przejęcia ich dzielnicy we Wschodniej Jerozolimie przez żydowskich osadników, otrzymała pomoc na skutek ostatniego pogorszenia się stosunków między Izraelem i Turcją.

Po ataku armii izraelskiej na Strefę Gazy w styczniu, po raz pierwszy prawnicy rodzin uzyskali dostęp do tureckich archiwów ewidencji gruntów w Ankarze, przez co mają dowody na to, że tytuły własności wyprodukowane przez osadników są podrobione.

W poniedziałek palestyńscy prawnicy przedstawili dokumenty izraelskiemu sądowi, który ma dokonać oceny ich ważności w ciągu najbliższych kilku tygodni. Prawnicy mają nadzieję, że eksmisja około 500 mieszkańców Sheikh Jarrah zostanie wstrzymana.

Bezprecedensowy dostęp rodzin do tureckich archiwów może oznaczać punkt zwrotny, torujący drogę do skutecznego odwoływania się przez innych Palestyńczyków we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, będących w sporach prawnych w kwestii własności gruntów z osadnikami i rządem Izraela.

Zainteresowanie trudną sytuacją mieszkańców Sheikh Jarrah osiągnęło szczyt w listopadzie, kiedy Fawziya i Mohammed Khurd zostali wyrzuceni z domu przez izraelskiego sędziego. Pan Khurd, który był przewlekle chory, zmarł dzień później.

Tymczasem pani Khurd zorganizowała protest, zamieszkała w namiocie w pobliżu swojego dawnego domu. Izraelska policja 6 razy rozbierała namiot, i kobiecie grozi szereg grzywien od gminy Jerozolimy.

Problemy pani Khurd i innych mieszkańców wynikają z roszczeń Stowarzyszenia Sefardyjskich Żydów, że nabyli grunty Sheikh Jarrah w XIX wieku. Grupy osadników mają nadzieję eksmitować wszystkich mieszkańców, zburzyć ich domy i w ich miejsce zbudować 200 mieszkań.

Dla organizacji osadników lokalizacja ta jest uważana za strategiczną, ponieważ znajduje się w pobliżu Starego Miasta i jego świętych miejsc muzułmańskich.

Wyjątkowo, dyplomaci, w tym ze Stanów Zjednoczonych, protestowali mówiąc, że eksmisja palestyńskich rodzin zaszkodzi dwu-państwowemu rozwiązaniu w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Pomoc tureckiego rządu miała kluczowe znaczenie, ponieważ kiedy transakcje ziemi rzekomo miały miejsce, Palestyna była częścią Imperium Osmańskiego.

Izrael i Turcja były bliskimi sojusznikami wojskowymi i politycznymi przez dekady, i tradycyjnie Ankara unikała osłabiania tych więzi, by angażować się w spory o grunty na terenach okupowanych. Ale wydaje się, że następuje zmiana w polityce tureckiego rządu, spowodowana nieporozumieniami dyplomatycznymi między obu krajami, od czasu ostatnich operacji Izraela w Gazie.

Turecki premier Recep Tayyip Erdogan oskarżył swojego izraelskiego odpowiednika, Ehuda Olmerta, o „kłamstwa’ i „cios w plecy”, podobno wściekły, że Izrael rozpoczął operację wojskową bez wydania ostrzeżenia. W czasie ataku Turcja pośredniczyła w negocjacjach pokojowych między Izraelem i Syrią.

Dni po zakończeniu walk w Strefie Gazy, Erdogan wybiegł z posiedzenia Światowego Forum Ekonomicznego w Szwajcarii, oskarżając Szimona Peresa, prezydenta Izraela, o to, że ” doskonale wiedział jak zabijać”.

Według prawników działających dla rodzin z Sheikh Jarrah, kryzys w stosunkach przełożył się na większą otwartość Ankary, która udziela pomocy w batalii prawnej.

„Zauważyliśmy teraz dramatyczną zmianę w relacjach, kiedy kontaktujemy się z tureckimi urzędnikami”, powiedział Hatem Abu Ahmad, jeden z adwokatów pani Khurd. „Wcześniej nie śmieli narażać się Izraelowi i zniechęcali nas wymówkami, dlaczego nie mogli nam pomóc”.

Powiedział, że prawnicy rodzin zostali w końcu zaproszeni do archiwów w Ankarze w styczniu, po tym, kiedy w ciągu kilku miesięcy składali wnioski do tureckiego konsulatu w Jerozolimie i ambasady tureckiej w Tel Awiwie.

Tureccy urzędnicy odnaleźli dokumenty, o które prosili adwokaci, oraz wydali oświadczenia, że roszczenia osadników do ziemi są podrobione. Poszukiwania w archiwach, powiedział Abu Ahmad, nie znalazły żadnego tytułu własności ziemi należącego do grupy żydowskiej w Sheikh Jarrah.

„Urzędnicy ci powiedzieli nam również, że w przyszłości zawsze nam pomogą, gdy będziemy potrzebować pomocy, i że są gotowi szukać podobnych dokumentów dotyczących innych przypadków”, powiedział Abu Ahmad. „Spytali się nas nawet, czy szukaliśmy innych dokumentów”.

To może okazać się istotne, gdyż władze Jerozolimy grożą nową kampanią wyburzania domów Palestyńczyków. W ubiegłym tygodniu, Nabil Abu Rudeina, rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, ostatnio wydane dziesiątki nakazów rozbiórki w Jerozolimie nazwał „czystkami etnicznymi”.

Palestyńskie grupy prawnicze regularnie twierdzą, że osadnicy fałszują dokumenty w celu grabieży ziemi prywatnych właścicieli palestyńskich, ale mają wielkie trudności w udowodnieniu swoich racji.

Pod koniec ubiegłego roku agencja Associated Press ujawniła oszustwa osadników dotyczące gruntów, na których zbudowali kolonię Migron niedaleko Ramallah, gdzie mieszka ponad 40 żydowskich rodzin. Dokumenty osadników rzekomo podpisał palestyński właściciel, Abdel Latif Sumarin, w Kalifornii w 2004 roku, choć zmarł w 1961 roku.

Rodziny w Sheikh Jarrah mieszkały w ich obecnych domach po tym, kiedy zostały zmuszone do ucieczki z terenów, które przejął Izrael podczas wojny w 1948 roku. Jordania, która kontrolowała Wschodnią Jerozolimę do izraelskiej okupacji w 1967 roku, jak również ONZ, dały uchodźcom działki, na których zbudowali swoje domy.

Pani Khurd powiedziała, że będzie mieszkać w swoim namiocie do czasu uzyskania sprawiedliwego wyroku.

„Moja rodzina pochodzi z Talbiyeh” – powiedziała, nawiązując do tego, co stało się dziś jedną z najbogatszych dzielnic Zachodniej Jerozolimy. „Nie wolno mi wrócić do nieruchomości, która należy do mnie, ale tym osadnikom dano mój dom, choć nigdy nie do nich należał”.

Tłumaczenie: Ola Gordon, korekta własna

http://www.antiwar.com/cook/

Reklamy

1 komentarz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: