Wolna Palestyna

09/12/2010

Francja jako pierwsza w Europie uznaje niepodległą Palestynę

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:05

Francja zadeklarowała, że uzna wolne i niepodległe państwo palestyńskie w granicach z 1967 roku.

Bernard Valero, rzecznik francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ujawnił we wtorek, że Francja jest przychylna utworzeniu palestyńskiego państwa, stając się pierwszym krajem europejskim, który to uczynił.

W ciągu ostatniego tygodnia Argentyna, Brazylia i Urugwaj ogłosiły, że uznają państwo palestyńskie w granicach z 1967 r.

Izraelski rząd potępił te uznania twierdząc, że inicjatywa jest przeciwna duchowi rozmów bliskowschodnich. Izrael oskarża również kraje Ameryki Łacińskiej o ignorowanie pokojowej mapy drogowej z 2003 r. Według mapy drogowej, państwo palestyńskie mogłoby być ustanowione poprzez dialog a nie jednostronne działalnie.

Ostatnie deklaracje uznania miały miejsce zaledwie tygodnie po tym, jak Izrael odmówił wstrzymania nielegalnych planów budowy ponad 1300 jednostek kolonialnych we Wschodniej Jerozolimie i innych 800 jednostek na północy Zachodniego Brzegu.

Wznowienie działalności kolonizacyjnej zablokowało bezpośrednie rozmowy izraelsko – palestyńskie, które rozpoczęto na początku września po 20 – miesięcznym zamrożeniu osadnictwa. Izraelską decyzję skrytykowały Władze Palestyńskie, UE, USA i Rosja.

Palestyńczycy twierdzą, że izraelska kontynuacja rozbudowy kolonii ma na celu uniemożliwienie ustanowienia niezależnego państwa palestyńskiego ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

Ponad 100 krajów, głównie z Azji i Afryki, uznało do tej pory niepodległą Palestynę w granicach z 1967 r. Inne wschodzące potęgi ekonomiczne jak Chiny i Indie już to uczyniły.

Społeczność międzynarodowa w wielkiej części popiera palestyńskie żądania państwa na obszarze Strefy Gazy, Zachodniego Brzegu i Jerozolimy Wschodniej, terytoriów okupowanych przez Izrael od wojny sześciodniowej w 1967 r.

http://www.imemc.org/article/60122

Reklamy

1 komentarz

  1. […] (wersja polska) […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Tego nie masz na Wikileaks « Grypa666's Blog — 11/12/2010 @ 21:14


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: