Wolna Palestyna

09/12/2010

Azjatycki konwój z pomocą dla Gazy dociera do Teheranu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 22:08

Konwój zorganizowany przez Solidarność Azjatyckich Narodów dla Palestyny (The Asian People’s Solidarity for Palestine – APSP), z 55 aktywistami i pomocą humanitarną, dotarł do Teheranu w drodze do zubożałej i oblężonej Strefy Gazy.

Konwój ma przebyć drogę z Indii, poprzez Pakistan, Iran, Turcję, Syrię, Liban, Jordanię i Egipt, i wjechać do Gazy przez przejście graniczne w Rafah.

„Ponad 50 Hindusów bierze udział w wyprawie. Będziemy podróżować drogą lądową przez Azję i mamy nadzieję dotrzeć do Gazy do 28 grudnia”, powiedział założyciel APSP Feroze Mithiborwala.

Agencja informacyjna Fars podała, że członkowie Karawany są z Pakistanu, Indii, Nepalu, Malezji, Japonii i Singapuru, i spodziewa się, że będą im towarzyszyć działacze z Turcji, Bahrajnu, Azerbejdżanu, Australii i Iranu.

Agencja Fars dodała, że 32 działaczom indyjskim, 8 z Nepalu, Bangladeszu, Malezji, Japonii i Sri Lanki, Indyjska Policja Graniczna nie pozwoliła na wjechanie do Pakistanu. Zamiast tego musieli wziąć samolot. Działacze mają nadzieję na dostarczenie do Gazy materiałów medycznych i dwóch ambulansów.

31 maja izraelska armia zaatakowała i wdarła się na pokład tureckiego statku Mavi Marmara, który kierował się do Gazy, by dostarczyć pomoc humanitarną, mordując dziewięciu aktywistów i raniąc kilkudziesięciu innych przed odholowaniem statku do Ashdod i późniejszym deportowaniem uczestników konwoju.

Izrael nałożył morderczą blokadę na Gazę w czerwcu 2007 r., i ponad 377 pacjentów zmarło wskutek oblężenia, które pozostawiło gazańskie szpitale i centra medyczne bez podstawowego zaopatrzenia.

Setki ciężko chorych Palestyńczyków wciąż czekają na pozwolenia na opuszczenie Gazy w celu podjęcia leczenia gdzie indziej.

Około 40% z 1,5 mln mieszkańców Gazy jest bezrobotnych. Na początku zeszłego tygodnia ONZ wyraziła zaniepokojenie, że 80% ludności Gazy uzależnione jest od pomocy humanitarnej, by przetrwać.

Kilka organizacji praw człowieka z całego świata ostro skrytykowało izraelską blokadę Gazy i uznało ją za formę kary zbiorowej.

http://www.imemc.org/article/60127
http://www.presstv.ir/detail/153557.html

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: