Wolna Palestyna

01/12/2010

Sondaż: Tylko 51% izraelskich żydów wierzy w równe prawa dla żydów i Arabów

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:35

Według raportu opublikowanego we wtorek, sporządzonego przez Instytut Izraelskiej Demokracji (Israel Democracy Institute – IDI), prawie połowa izraelskich żydów odmawia koegzystencji pomiędzy arabskimi i żydowskimi społecznościami w Izraelu. Tylko 51% spośród ankietowanych powiedziało, że izraelscy Arabowie i żydzi powinni mieć równe prawa.

Badanie pokazało, że 53% izraelskich żydów wierzy, że państwo ma prawo do “zachęcania” arabskich obywateli do emigracji z Izraela, a 55% powiedziało, że żydowskie miasta powinny otrzymywać więcej środków od rządu niż społeczności arabskie.

Dodatkowo, ponad 62% izraelskich żydów stwierdziło, że tak długo jak trwa “konflikt” izraelsko-palestyński, państwo nie powinno brać pod uwagę opinii izraelskich Arabów na temat polityki zagranicznej kraju.

Około 86% izraelskich żydów wierzy, że każda decyzja polityczna Knesetu odnośnie przyszłości Izraela musi być zatwierdzona przez żydowską większość. Tylko 50% ankietowanych uważa, że partie antysyjonistyczne powinny mieć pozwolenie na branie udziału w wyborach do Knesetu.

Jeśli chodzi o koezgystencję żydów i innych społeczności, badanie ujawniło, że prawie połowa ankietowanych izraelskich żydów wolałaby nie mieszkać obok arabskiego sąsiada; 25% uznało, że przeszkadzałaby im homoseksualna para za drzwiami obok, a dla 17% byłoby problemem posiadanie etiopskich sąsiadów.

Badanie podkreśliło, że występuje wysoka współzależność pomiędzy stopniem religijności a wierzeniem, że Arabowie powinni mieć inne prawa, ze specjalnym odniesieniem do rosyjskich żydowskich imigrantów, którzy, wedle sondażu, są najmniej liberalni wśród populacji Izraela.

Badanie, nazwane ‘Wskaźnikiem izraelskiej demokracji’, zostało przeprowadzone przez sześciu badaczy na ponad 1200 osobach w różnych sondażach opinii publicznej.

Raport w całości dostępny pod adresem:

http://www.idi.org.il/sites/english/SectionArchive/Documents/Auditing_Israeli_Democracy_2010.pdf

Za: http://www.imemc.org/article/60051

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: