Wolna Palestyna

23/11/2010

Izrael rozpoczyna budowę bariery odgradzającej od Egiptu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 12:23

W Izraelu wzdłuż granicy z Egiptem rozpoczęto budowę bariery, która ma zahamować napływ nielegalnych imigrantów. Konstrukcja o długości 250 km będzie składać się z ogrodzenia pod napięciem i systemu monitoringu. Prace zajmą do roku, a całość będzie kosztować 372 mln dolarów.

Jak podaje bbc.co.uk, setki migrantów, w tym szukających azylu, co tydzień przechodzi z Egiptu na terytorium Izraela.

W ostatnich latach straże graniczne w Egipcie zastrzeliły dziesiątki migrantów, głównie z Afryki. Egipskie władze tłumaczą, że strzela się tylko do tych, którzy przechodząc przez granicę ignorują wielokrotne rozkazy zatrzymania się, a gangi przemycające ludzi mają broń, ale ONZ i grupy obrońców praw człowieka wezwały Egipt do zaprzestania nadużywania siły.

Minister obrony Izraela powiedział, że od 22 listopada dziesiątki dobrze wyposażonych pojazdów zaczną pracę na granicy izraelsko-egipskiej. Plany konstrukcji ogrodzenia zostały zatwierdzone przez rząd w marcu.

Premier Beniamin Netanjahu określił napływ nielegalnych migrantów przez granicę jako poważne zagrożenie dla żydowskiego i demokratycznego charakteru państwa Izrael. Władze imigracyjne napisały w opublikowanym niedawno raporcie, że rekordowa liczba ok. 700 nielegalnych imigrantów co tydzień przedostaje się przez granicę z Egiptu. Od początku roku oznacza to wzrost o około 300 procent.

W 2009 roku odnotowano 4341 migrantów, w 2010 roku do listopada – 10858. Przyczynił się do tego układ pomiędzy Włochami a Libia, który odciął nielegalnym migrantom z Afryki popularną drogę morską do Europy. Wielu Afrykańczyków jest zresztą przekonanych, że Izrael jest miejscem dającym szansę uzyskania lepszej pracy i nie traktują go oni wyłącznie jako kraju tranzytowego.

Jarosław Klebaniuk

bbc.co.uk/news/world-middle-east-11809957

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: