Wolna Palestyna

01/11/2010

Republikanie naciskają na Obamę, by zapobiegł uznaniu palestyńskiego państwa

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:25

Przed zbliżającymi się wyborami uzupełniającymi do Kongresu, przedstawiciele republikanów wzywają amerykańskiego prezydenta, by nie nagradzał „zachowania Palestyńczyków”, ostrzegają, że rezolucja ONZ ws. palestyńskiego państwa mogłaby zaszkodzić wysiłkom pokojowym.

WASZYNGTON – Republikańscy członkowie Kongresu napisali list do prezydenta Obamy, w którym naciskają na niego, by zawetował każdą próbę uchwalenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa uznającej palestyńskie państwo, co według nich predestynowałoby wynik negocjacji pokojowych. Mówią, że rezolucja ONZ spowodowałaby poważną szkodę w rozmowach pokojowych między Izraelem i Palestyńczykami.

Republikanie obwiniają prezydenta za to, że Palestyńczycy grożą zwróceniem się do ONZ, wzywając publicznie Izrael do wstrzymania budowy osiedli. List wysłano po ostatnich doniesieniach, że Palestyńczycy planują zwrócić się do ONZ o przegłosowanie ustanowienia palestyńskiego państwa, gdyby bezpośrednie rozmowy doprowadziły do ślepego zaułka.

Szacuje się, że republikanie zdobędą większość w Kongresie we wtorkowych wyborach. List mówi, że decyzja Izraela o wstrzymaniu na 10 miesięcy budowy osiedli na Zachodnim Brzegu była nie tylko gestem dobrej woli by zachęcić Palestyńczyków do kontynuowania negocjacji, ale była wyjątkowo niepopularna wśród wielu Izraelczyków.

Stwierdza, że Palestyńczycy nigdy nie stawiali warunku zamrożenia budowy osiedli przed dalszymi rozmowami.

Republikanie powiedzieli, że rezolucja ONZ przyniesie niszczycielski skutek na plan pokojowy. Powiedzieli również, że zwracając się do ONZ, Palestyńczycy próbują uniknąć spełnienia zobowiązań i dalszych negocjacji. List mówi: „Stanom Zjednoczonym nie wolno nagradzać takiego zachowania”.

Wezwali również Obamę do poparcia żądań premiera Netanjahu wobec Palestyńczyków, by uznali państwo Izrael jako państwo żydowskie.

Tłumaczenie: Ola Gordon

Źródło: ynetnews.com/articles/0,7340,L-3976883,00.html

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: