Wolna Palestyna

24/10/2010

Manipulacje Izraela ws. Flotylli Wolności

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:35

Jak wynika z lektury artykułu wydrukowanego w dzienniku Haaretz : http://www.haaretz.com/print-edition/news/turkey-denies-offering-assistance-to-gaza-flotilla-organizers-1.320328 władze Izraela podejmują próby przedstawienia rządu tureckiego jako głównego sponsora i źródła wsparcia dla konwoju Flotylli Wolności publikując wyselekcjonowane materiały (dokumenty, zdjęcia, nagrania video) skradzione pasażerom i dziennikarzom ze statków Flotylli Wolności.

Te wyrwane z kontekstu informacje stanowią część kampanii propagandowej rządu Izraela, mającej na celu zdyskredytowanie opublikowanego we wrześniu br. przez Radę Praw Człowieka ONZ raportu stwierdzającego bezprawność izraelskiego ataku na konwój humanitarny Flotylli Wolności.

Ruch Wolna Gaza i pozostali członkowie Koalicji Flotylli Wolności od początku prowadzili rozmowy z przedstawicielami rządów na całym świecie w celu uzyskania poparcia dla przełamania blokady i oblężenia Strefy Gazy. Przed każdym z ośmiu rejsów organizowanych przez Ruch Wolna Gaza oraz przed zainicjowaniem Flotylli Wolności prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami rządów Stanów Zjednoczonych, Cypru, Grecji, Szwecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Turcji. Celem tych rozmów było uzyskanie poparcia dla akcji i wezwanie do zakończenia izraelskiej polityki odpowiedzialności zbiorowej nałożonej na Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Przed każdym rejsem aktywiści Ruchu Wolna Gaza publicznie mówili o konieczności przełamania blokady Strefy Gazy oraz o potrzebie zorganizowania międzynarodowej flotylli, której działania odbiłyby się szerokim echem w mediach na całym świecie, w tym również w mediach izraelskich.

Po ataku komandosów izraelskich na statki Flotylli Wolności 31 maja 2010, gdy siły izraelskie zamordowały 9 cywilów i raniły dziesiątki innych, ze wszystkich 6 statków konwoju Flotylli Wolności został skradziony sprzęt warty miliony dolarów; komputery, sprzęt elektroniczny (niektóre z nich zostały odsprzedane przez izraelskich żołnierzy) środki pieniężne. Dnia 14 czerwca 2010 r., Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że izraelska blokada Strefy Gazy jest formą odpowiedzialności zbiorowej nałożonej na jej mieszkańców a „wszystkie kraje mają obowiązek podjęcia działań w celu ułatwienia przewozu przesyłek, sprzętu, personelu i pomocy do Strefy Gazy.”

Ruch Wolna Gaza oraz pozostali członkowie koalicji Flotylli Wolności nie otrzymują żadnej pomocy finansowej, materialnej lub logistycznej ze strony rządów. Niemniej jednak, wzywamy rządy wszystkich krajów do wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i podjęcia działań mających na celu zniesienie blokady Strefy Gazy.

Kontakt: Huwaida Arraf, +971-55-310-5295

Audrey Bomse, +44 786 156 0932

Ewa Jasiewicz: „ To wyraźny dowód na kłamstwa publikowane przez władze Izraela, które będąc w posiadaniu naszych rzeczy, w celach propagandowych rozpowszechniają informacje pochodzące z prywatnych materiałów. W ten sposób Izrael chce odwrócić uwagę społeczeństwa izraelskiego i międzynarodowej opinii publicznej od podstawowych ustaleń raportu ONZ i toczącego się procesu zmierzającego do pociągnięcia do odpowiedzialności podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych. Przez próbę udowodnienia że jesteśmy sponsorowani przez rządy, Izrael chce podważyć niezależność Ruchu Wolna Gaza, który w swoich działaniach opiera się na oddolnej organizacji i akcjach bezpośrednich. Międzynarodowa akcja mająca na celu złamanie blokady Strefy Gazy, zorganizowana niezależnie, posiadająca legitymację przedstawicieli państw stanowi zagrożenie dla polityki państwa Izrael.

Izrael nie chce aby nasza taktyka upowszechniła się – ale tak właśnie się dzieje – najlepszym dowodem na to są przygotowania do wysłania kolejnej flotylli. Świadczy o tym również upolitycznienie pomocy humanitarnej oraz działania organizacji pozarządowych mające na celu egzekwowanie prawa międzynarodowego.

Jest to kolejne zagrożenie dla izraelskiej polityki gettoizacji, okupacji oraz próby uzależnienia Strefy Gazy od międzynarodowej pomocy humanitarnej.

Nasze flotylle stanowią wyzwanie dla izraelskiej i międzynarodowej polityki redukującej walkę palestyńską do kwestii pomocy humanitarnej i prowadzonego przez państwa „procesu pokojowego” żądając niezależności i prawa Palestyńczyków do samostanowienia.”

Free Gaza Movement

Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: