Wolna Palestyna

19/10/2010

Pięć krajów nie weźmie udziału w konferencji OECD na temat turystyki w Jerozolimie

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:59

15.10.2010

Wielka Brytania, Szwecja, Turcja, Republika Południowej Afryki oraz Irlandia nie wezmą udziału w konferencji OECD na temat turystyki w Jerozolimie, która odbędzie się w dniach 20-22 października. Wiele krajów nadal jest niezdecydowanych, a część wysyła na konferencję delegacje niższych rangą oficjeli.

Po licznych próbach wykorzystania konferencji OECD przez Izrael do wspierania swoich roszczeń terytorialnych w Jerozolimie oraz apelach palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego, że międzynarodowa konferencja przysłuży się wybielaniu izraelskich naruszeń praw człowieka i łamania prawa międzynarodowego, Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia, Turcja i Republika Południowej Afryki ogłosiły, że nie wezmą udziału w spotkaniu. Chociaż Wielka Brytania zaprzeczyła jakoby jej decyzja była motywowana politycznie, to Szwecja i Turcja otwarcie przyznały, że ich odmowa ma charakter stricte polityczny.

Na konferencji wysocy rangą urzędnicy rządowi mają omawiać politykę turystyczną krajów członkowskich OECD – jednak wiele krajów zamiast ministrów ds. turystyki, w akcie protestu wyśle niższych rangą oficjeli, którzy będą reprezentować rządy państw – członków OECD.

Grecję zamiast przedstawicieli rządowych reprezentować będzie pracownik greckiego centrum informacji turystycznej w Tel Awiwie, Belgia i Norwegia nadal nie potwierdziły uczestnictwa swoich delegatów.

Jest to pierwsze spotkanie OECD organizowane przez Izrael od czasu przyjęcia w poczet krajów członkowskich organizacji w maju br. i drugie spotkanie OECD poza Paryżem.

Odwołanie uczestnictwa w konferencji nastąpiło po wypowiedzi izraelskiego ministra ds. turystyki Stasa Misezhnikova, który stwierdził, że usytuowanie konferencji w Jerozolimie ma na celu uznanie Jerozolimy jako niepodzielnej stolicy Izraela. List potępiający takie stanowisko wysłał do premiera Benjamina Netanjahu sekretarz generalny OECD Angel Gurria, nazywając je “niezgodnym ze stanem faktycznym i zupełnie nie do przyjęcia”.

W liście do Angela Gurria Komitet Narodowy Palestyńskiej Kampanii Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji wezwał do przeniesienia konferencji. “Organizowanie międzynarodowego spotkania na temat turystyki w Jerozolimie to wyraźny sygnał dla społeczności międzynarodowej, że kraje członkowskie są współwinne ucisku, jaki stosuje Izrael w stosunku do Palestyńczyków oraz aktywnie wspierają wysiłki Izraela w celu wybielania stosowanej przez ten kraj polityki kolonialnej i apartheidu” – czytamy w liście.

Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) oraz Palestyńska Rada Legislacyjna (PLC) wysłały oficjalne podziękowania do Wielkiej Brytanii i Turcji za wycofanie się z udziału w konferencji oraz wezwały pozostałe kraje do odwołania swoich delegatów.

“Dziękujemy wszystkim krajom, które postanowiły odwołać swój udział w konferencji. Wzywamy również państwa członkowskie OECD aby stanęły na straży sprawiedliwości, prawa międzynarodowego oraz praw człowieka poprzez powstrzymanie się od uczestnictwa w konferencji OECD na temat turystyki w Jerozolimie. Wzywamy również obywateli krajów członkowskich OECD do wywarcia presji na rządy swoich krajów, aby nie uczestniczyły w tej konferencji” – powiedziała Hind Awwad, koordynatorka Palestyńskiego Komitetu Narodowego Kampanii Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji.

Według Awwad “Izrael wykorzystuje swoje członkostwo w OECD do wybielania licznych pogwałceń prawa międzynarodowego i postępującego procesu okupacji, kolonizacji i polityki apartheidu. Udział w konferencji będzie postrzegany jako przyzwolenie na politykę czystek etnicznych, która ma miejsce w Jerozolimie”.

Pomimo międzynarodowej kampanii sprzeciwu, w maju 2010 roku Izrael został przyjęty w poczet członków OECD. Izrael nie spełnia warunków gospodarczych oraz standardów praw człowieka wymaganych przez OECD. Dane i raporty ekonomiczne przedstawione OECD zawierają informacje odnoszące się do nielegalnych osiedli izraelskich na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych – przyjęcie Izraela do organizacji pomimo tych danych jest jednoznaczne z przyzwoleniem na izraelską okupację.

tłum. Aneta Jerska

Źródło: bdsmovement.net
Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: