Wolna Palestyna

17/10/2010

UE nawołuje do równego traktowania nieżydowskich obywateli Izraela

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 11:14

Jak donosi agencja France-Presse, UE we wtorek wezwała Izrael do zagwarantowania równości wszystkim jego obywatelom po tym, jak premier Benjamin Netanjahu wezwał Palestyńczyków do uznania żydowskiej tożsamości Izraela.

„Popieramy opcję dwóch demokratycznych państw istniejących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie”, powiedziała Maja Kocijancik, rzeczniczka szefowej europejskiej dyplomacji Catherin Ashton.

„Podkreślamy także, że przyszłe państwa palestyńskie oraz izraelskie będą musiały w pełni zagwarantować równość wszystkim swoim obywatelom”, dodała Kocijancik. „Zasadniczo w przypadku Izraela oznacza to równość niezależnie od tego, czy są oni Żydami, czy też nie.”

Władze Palestyńskie odrzuciły w poniedziałek żądanie premiera Netanjahu.

Rzecznik prezydenta Mahmuda Abbasa, Nabil Abu Rudaineh, powiedział, że powrót do rozmów pokojowych uwarunkowany jest wstrzymaniem rozbudowy osiedli izraelskich. „Sprawa żydowskiego charakteru państwa nie ma z tym nic wspólnego”, oznajmił agencji Reuters.

Partie Hamas oraz Fatah również potępiły tę propozycję.

Abbas oświadczył, że wycofa się z rozmów wspieranych przez USA, wznowionych 2 września, jeśli Izrael nie przedłuży 10- miesięcznego częściowego moratorium na rozbudowę nielegalnych osiedli na Zachodnim Brzegu. Pomimo wezwań społeczności międzynarodowej nalegających na jego przedłużenie, Izrael rozpoczął we wrześniu prace budowlane na wschód od Zielonej Linii, tuż po wygaśnięciu moratorium.

Ministrowie spraw zagranicznych państw arabskich spotkali się w piątek i poparli decyzję Abbasa o wycofaniu się z rozmów, jeśli Izrael nie zaprzestanie budowy osiedli na ziemiach palestyńskich. Zgodzili się jednak dać Stanom Zjednoczonym miesiąc na rozwiązanie kryzysu w negocjacjach, które utkwiły w martwym punkcie z powodu odmowy Izraela w sprawie ograniczenia rozbudowy osiedli.

Jak donosi dziennik Haaretz, w swoim poniedziałkowym wystąpieniu przed parlamentem izraelskim Netanjahu powiedział: „Jeśli przywództwo palestyńskie powie jednoznacznie swoim ludziom, że uznaje Izrael jako ojczyznę narodu żydowskiego, będę gotów na zwołanie rządu i złożenie wniosku o przedłużenie wstrzymania rozbudowy osiedli”.

„Tak jak Palestyńczycy oczekują od nas uznania ich państwa, my oczekujemy tego samego,” oświadczył Netanjahu

„To nie warunek, ale krok, który w dużej mierze odbudowałby zaufanie wśród Izraelczyków, którzy przez ostatnie 10 lat utracili wiarę w palestyńskie pragnienie pokoju.”

W połowie września, w odpowiedzi na żądanie Netanjahu, by Palestyńczycy uznali Izrael jako państwo żydowskie, Abbas powiedział, że Izrael może nazwać się nawet “Izraelskim Imperium Syjonistyczno-Żydowskim” i nie jest to jego sprawą.

Dodał jednakże, iż jeśli Izrael chce, aby palestyńscy negocjatorzy uznali jego państwo, musi także uznać państwo palestyńskie.

Palestyńscy negocjatorzy uznali prawo Izraela do istnienia, ale nie jako państwo żydowskie, co jak twierdzą urzędnicy państwowi zaszkodziłoby nieżydowskim obywatelom Izraela i prawu do powrotu uchodźców palestyńskich.

Tłum. Karolina Czarnojan

Źródło: Ma’an News
Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: