Wolna Palestyna

10/10/2010

Przymusowa przysięga wierności państwu żydowskiemu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 23:26

Rząd Izraela zatwierdził 10 października prawo, zgodnie z którym nowi nie-żydowscy obywatele będą musieli składać przysięgę wierności Izraelowi jako żydowskiemu i demokratycznemu państwu. Ustawa, której pomysłodawcą jest prawicowy minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman (na zdjęciu), aby weszła w życie, musi być jeszcze zatwierdzona przez Kneset. Jednak już teraz wzbudziła kontrowersje. W rządzie została wprawdzie przegłosowana dużą większością, pomimo opozycji ze strony Partii Pracy, ale została skomentowana przez jednego z ministrów jako „posmak faszyzmu”.

Przysięga wierności będzie dotyczyć głównie Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, którzy poślubią obywatela lub obywatelkę Izraela. Obecnie nie-Żydzi stanowią około 20 procent populacji Izraela. To właśnie głównie oni oceniają nowe prawo jako prowokacyjne i rasistowskie. Jednak i niektórzy wysoko postawieni izraelscy Żydzi są przeciwni takiej przymusowej deklaracji bezwarunkowej lojalności.

Minister Spraw Społecznych Izaak Herzog powiedział w wojskowym radiu Izraela: Jest posmak faszyzmu na obrzeżach izraelskiego społeczeństwa. Ogólny obraz jest bardzo niepokojący i zagraża demokratycznemu charakterowi państwa Izrael. Przetacza się istne tsunami środków, które ograniczają prawa… Zapłacimy za to wysoką cenę.

Jak podał guardian.co.uk, pierwotnie Lieberman zabiegał o to, żeby wszyscy Palestyńczycy musieli przysięgać wierność, ale ostatecznie (na razie) ma to obowiązywać jedynie nowych imigrantów starających się o obywatelstwo.

Nieoficjalnie mówi się, że premier Beniamin Netajahu poparł ustawę w zamian za to, że prawicowe partie w jego koalicyjnym rządzie ugną się pod amerykańską presją, żeby przedłużyć moratorium na budowanie nowych osad na Zachodnim Brzegu, które ma wygasnąć za dwa tygodnie. Jeśli nie zostanie przedłużone, to negocjacje pokojowe najprawdopodobniej zostaną zerwane.

Przewodniczący Knesetu, Reuven Rivlin skrytykował propozycję: To prawo nie przysłuży się nam jako społeczeństwu i państwu. Wręcz przeciwnie, może uzbroić naszych wrogów i przeciwników na świecie w ich staraniach, by podkreślić tendencje do separatyzmu czy nawet rasizmu wewnątrz Izraela.

Liberalny komentator Gideon Levy napisał w gazecie „Haaretz” 10 października: Zapamiętajcie ten dzień. To jest dzień, w którym Izrael zmienia swój charakter… Od teraz będziemy żyli w nowym, oficjalnie zatwierdzonym, etnokratycznym, teokratycznym, nacjonalistycznym i rasistowskim kraju.

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=22586

Reklamy

1 komentarz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: