Wolna Palestyna

05/10/2010

Dwóch izraelskich żołnierzy winnych wykorzystania palestyńskiego dziecka w roli żywej tarczy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 19:18

Dwaj izraelscy żołnierze zmusili 11-letniego chłopca do przeszukania toreb, w których miały znajdować się ładunki wybuchowe. Miało to miejsce podczas izraelskiej inwazji na Strefę Gazy na przełomie 2008 i 2009 r. Izraelski sąd uznał, że złamali przepisy obowiązujące wojskowych. Kara nie jest jeszcze znana.

Przyjaciele obu żołnierzy zebrali się w niedzielę przed siedzibą sądu, by okazać im swoje poparcie. Nosili koszulki z napisem „Jesteśmy ofiarami Goldstone’a”. To – jak napisał izraelski dziennik „Haaretz” – południowoafrykański prawnik Richard Goldstone był głównym autorem bardzo ostrego raportu ONZ oskarżającego Izrael o zbrodnie wojenne podczas „operacji” w Gazie. Raport został opublikowany we wrześniu 2009 r. Mowa jest w nim również m.in. o tej sprawie.

Zdaniem izraelskich władz wojskowych śledztwo nie ma jednak nic wspólnego z raportem – jest jednym z 36 postępowań dotyczących niewłaściwego zachowania żołnierzy. Sami żołnierze twierdzą zaś, że „czują się zdradzeni przez wojsko” i są ofiarami próby uspokojenia instytucji międzynarodowych, które krytykują Izrael.

W Raporcie Goldstone’a wskazano, że atak izraelski na Gazę miał na celu „sterroryzowanie ludności cywilnej i ograniczenie możliwości gospodarczych Gazy”. Opisano w nim 11 przypadków bezpośrednich ataków na cywilów, w tym takich, w których osoby cywilne niosły białe flagi. Według raportu Izrael naruszył Czwartą Konwencję Genewską, celowo i z rozmysłem atakując cywilów. Zbrodnią palestyńską było zaś atakowanie rakietami Izraela.

rp.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: