Wolna Palestyna

04/10/2010

Palestyński pracownik zastrzelony przez izraelskiego policjanta w pobliżu Jerozolimy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 22:13

W poniedziałek o świcie w okupowanej Jerozolimie Wschodniej izraelski policjant zastrzelił z bliskiej odległości palestyńskiego pracownika. Policjant został poddany pięciodniowemu aresztowi domowemu.

36 letni Iz Ed-Deen Saleh al-Kawazba próbował przejść przez płot z drutu kolczastego w obszarze al-Z’ayyim na północny wschód od Jerozolimy po to, by szukać pracy w Jerozolimie, gdy izraelski policjant go złapał i zastrzelił z bliskiej odległości, mówią świadkowie.

Pracownicy, którzy byli z al-Kawazba zaprzeczyli policyjnym raportom, jakoby próbował on uciekać i powiedzieli, że zobaczyli policjanta celującego do ofiary z bliskiej odległości, zanim strzelił do niej kilkoma pociskami.

Jego kuzyn Salah al-Kawazba powiedział, że około 2:30 w poniedziałek on sam, ofiara oraz kilku innych pracowników z obszaru Hebronu zdołali wspiąć się na mur w al-Z’ayyim i przeskoczyć na jego drugą stronę, zanim graniczni policjanci ich zauważyli i zaczęli ścigać.

“Iz Ed-Deen byl około 20 metrów za mną, poprosiłem, żeby się pospieszył, lecz on był wolny ze względu na swoją wagę a żołnierze się zbliżali”, powiedział Salah, “następnie zobaczyłem żołnierza zbliżającego się do Iz Ed-Deen zanim wycelował w niego swój karabin z bliskiej odległości i wystrzelił kilka razy”.

„Wróciłem się w jego kierunku i tuziny innych pracowników podążyły za mną, wtedy żołnierze nas otoczyli i zaczęli nas kopać i bić”, dodał. Później zobaczyłem, jak wkładają jego ciało do czarnego worka i odciągają”.

Iz Ed-Deen i reszta pracowników zostali następnie zatrzymani i wypuszczeni w pobliżu miasta al-Azariyya, we Wschodniej Jerozolimie. Jego brat Hasan został porwany i zabrany w nieznane miejsce.

Izraelska policja utrzymywała, że pracownik został zabity przez przypadek, jako że “jeden pocisk został niechcący wystrzelony, kiedy policjanci gonili około 15 pracowników, którzy przeskoczyli mur w pobliżu głównej drogi prowadzącej do osady Maaleh Adumim”.

Policja utrzymywała, że dwóch policjantów granicznych goniło pracowników i jeden z nich zdołał złapać jednego z pracowników, „który następnie usiłował wyrwać mu broń”.

„Wywiązała się przepychanka i nabój został niechcąco wystrzelony”, utrzymywał policyjny raport.

Izraelskie Centrum Informacji na rzecz Praw Człowieka na Terytoriach Okupowanych, B’Tselem, stwierdziło w raporcie opublikowanym zeszłego sierpnia, że izraelska armia nie przesłuchuje żołnierzy w większości podobnych przypadków.

B’Tselem powiedziało, że taka polityka daje żołnierzom i oficerom możliwość łamania prawa.

Poinformowało również, że tylko 23 śledztwa zostały przeprowadzone w okresie pomiędzy 2006 i 2009 r., podczas którego organizacja odnotowała 148 podobnych przypadków, które doprowadziły do śmierci 288 cywili.

Za: imemc.org/article/59538


Izraelskie siły okupacyjne zastrzeliły kolejnego palestyńskiego pracownika

Palestyński pracownik z Al-Khalil (Hebronu) został zastrzelony w poniedziałek przez izraelskie siły okupacyjne w drugim podobnym incydencie w ciągu 24 godzin.

Naoczni świadkowie powiedzieli, że izraelskie wojsko ścigało Shehadę Hasana podczas jego drogi do pracy na południe od Al-Khalil i wystrzeliło do niego, co stało się przyczyną jego natychmiastowej śmierci.

Za: palestine-info.co.uk

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: