Wolna Palestyna

30/09/2010

ONZ: Izrael tuszuje dowody w sprawie masakry na Mavi Marmara

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:02

Eksperci z komisji ONZ zajmującej się dochodzeniem w sprawie izraelskiego ataku na statek Mavi Marmara, który cztery miesiące temu płynął do Strefy Gazy w ramach konwoju pomocy humanitarnej i na którym izraelscy żołnierze zabili dziewięciu tureckich cywilów, oświadczyli, że izraelska armia tuszuje dowody w sprawie masakry uniemożliwiając do nich dostęp.

Troje zaprzysiężonych przez ONZ ekspertów oznajmiło, że izraelscy żołnierze skonfiskowali zdjęcia i nagrania wideo od ponad dwudziestu osób, w tym dziennikarzy wykonujących swoją pracę.

Zaatakowani pasażerowie dokonali nagrań wideo, na których widać atak izraelskich komandosów, jednak wszystkie kamery i aparaty fotograficzne zostały im zabrane a armia izraelska już dzień po ataku przedstawiła swój specjalnie przygotowany film, który miał służyć jako „dowód” na to, że to żołnierze zostali zaatakowani przez uczestników konwoju humanitarnego a nie na odwrót.

Według Hudsona Phillipsa, byłego sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego, który teraz przewodzi grupie dochodzeniowej, izraelscy żołnierze w następstwie masakry, jakiej dokonali, skrupulatnie zadbali o to, żeby w rękach pozostałych przy życiu nie pozostały żadne dowody w postaci zdjęć lub filmów.

„Można z tego wnioskować, że częścią strategii, jak wskazaliśmy w naszym raporcie, było kontrolowanie informacji i posiadanie monopolu na wersję wydarzeń” – powiedział Phillips.

Rzecznik izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jigal Palmor odpowiedział na zarzuty o tuszowaniu, że ONZ nie wie, jakie nagrania Izrael skonfiskował, więc nie może wiedzieć, co jest tuszowane.

Bartłomiej Zindulski
lewica.pl/?id=22517

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: