Wolna Palestyna

28/09/2010

Izrael nie zezwoli żydowskim aktywistom na wpłynięcie do Strefy Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 00:30

Pasażerowie “Żydowskiego statku” do Gazy zostaną potraktowani tak samo, jak poprzednie flotylle, mówią oficjele.

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedzieli w poniedziałek, że Izrael nie pozwoli statkowi zmierzającemu do Gazy, na którego pokładzie znajduje się dziewięciu Izraelczyków, kilku Żydów i działaczy na rzecz praw człowieka z Europy i Stanów Zjednoczonych, na dotarcie do oblężonej Strefy Gazy.

Statek opuścił port północnego Cypru w niedzielę i spodziewa się, że dotrze do obszaru Gazy we wtorek rano. Pasażerowie statku, włącznie z byłym pilotem IDF a obecnie lewicowym działaczem Jonatanem Shapirą, ogłosili zamiar złamania izraelskiej blokady Gazy. Na pokładzie statku jest również 82-letni Reuven Moskowitz, ocalały z holokaustu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uczyniło jasnym, że procedury obejścia się z nadpływającą jednostką pozostały identyczne jak w przypadku tych zastosowanych względem wcześniejszych statków. Oficjele ostrzegli, że nieprzestrzeganie przez statek rozkazów IDF spowoduje odholowanie jednostki przez armię do portu w Ashdod i przekazanie pasażerów policji.

„Procedura będzie taka sama, jak w przypadku wszystkich innych flotylli,” powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Yigal Palmor. „Najpierw zostanie nawiązany kontakt radiowy i zostaną spytani, dokąd zmierzają… jeśli powiedzą, że do Gazy, uczynimy jasnym, że obszar ten jest objęty międzynarodową blokadą i że przybycie tam jest zabronione, i zaproponujemy, żeby popłynęli gdzie indziej.”

„Jeśli będą nalegać na Gazę, z chwilą, kiedy dotrą do zakazanej strefy, zostaną zatrzymani i odholowani do Ashdod,” powiedział.

Za: http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3961007,00.html

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: