Wolna Palestyna

27/09/2010

Żydowski statek zbliża się do Strefy Gazy

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 12:57

Grupa 8 żydowskich pokojowych aktywistów zamierza przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy. Działacze pochodzący z Izraela, USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii chcą dotrzeć do Gazy drogą morską w poniedziałek 27 września br. w godzinach popołudniowych.

Ich statek – katamaran „Irene” pod brytyjską banderą – wypłynął 26 września o 13:32 czasu lokalnego z portu w Famaguście na Cyprze. Na pokładzie jednostki znajduje się symboliczna pomoc humanitarna, w tym zabawki dla dzieci i instrumenty muzyczne, a celem rejsu jest przełamanie blokady, która stanowi akt zbiorowej kary nałożonej na 1,5 mln społeczność Gazy i pokazanie, że wielu Żydów na całym świecie sprzeciwia się polityce państwa Izrael.

Jeden z organizatorów rejsu Richard Kuper mówi, że inicjatywa „Jewish Boat to Gaza to symboliczny akt protestu przeciwko izraelskiej okupacji ziemi palestyńskiej i blokady Strefy Gazy, to również przesłanie solidarności dla wszystkich Palestyńczyków i Izraelczyków, którzy opowiadają się za pokojem i sprawiedliwością.”

Wśród pasażerów są m.in.:

– Reuven Moskovitz – 82 lata, ocalały z Holocaustu,

– Rami Elhanan z Izraela, który stracił córkę w zamachu samobójczym w 1997 roku, jeden z założycieli organizacji Parents Circle jednoczącej rodziny palestyńskie i izraelskie, które straciły bliskich w wyniku konfliktu,

– Lilian Rosengarten – uciekinierka z nazistowskich Niemiec, obecnie mieszkająca w USA, pokojowa aktywistka,

– Yonatan Shapira – były kapitan izraelskich sił powietrznych, który w 2003 roku zainicjował akcję zbiorowej odmowy służby wojskowej na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych, w której wzięło udział 27 pilotów, aktywista organizacji „Bojkot od wewnątrz”.

Na pokładzie są także Itamar Shapira – brat Yonatana, członek załogi i członek izraelsko-palestyńskiej organizacji Kombatanci dla Pokoju, a także 2 dziennikarzy izraelskich.

Inicjatywa ma miejsce w momencie impasu w rozmowach pokojowych i w kilka dni po ogłoszeniu przez Radę Praw Człowieka ONZ bezprawności ataku izraelskiego na statki Flotylli Wolności w maju br., w wyniku którego zginęło 9 osób.

Autor: Małgorzata Juszczak
Nadesłano do: Wolnych Mediów

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: