Wolna Palestyna

25/09/2010

Misja ONZ: Co najmniej sześć zabójstw na Mavi Marmara to przypadkowe i doraźne egzekucje

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 14:35

Rada Praw Człowieka ONZ doszła w środę do konkluzji, że siły izraelskie poważnie naruszyły prawo międzynarodowe podczas przechwycenia na pełnym morzu flotylli z pomocą humanitarną w incydencie, który pozostawił 9 zabitych osób.

„Misja dla ustalenia faktów stwierdziła, że izraelskie siły pogwałciły szereg praw międzynarodowych, włączając międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka,” mówi 56 stronicowy raport.

Raport opisuje okoliczności śmierci “co najmniej sześciu pasażerów” jako odpowiadające “przypadkowym i doraźnym egzekucjom.”

Rada Praw Człowieka, która rozmawiała z ponad 100 świadkami zdarzenia powiedziała, że izraelskie wojsko “wykazało poziomy całkowicie niepotrzebnej i niesłychanej przemocy” przeciwko pasażerom flotylli podczas przechwycenia statków 31 maja.

Stwierdziła, że są dowody na umyślne zabójstwa, tortury i nieludzkie traktowanie oraz obrażenia, które dawałyby podstawę do wniesienia oskarżenia na mocy Czwartej Konwencji Genewskiej.

„Misja jest przekonana nie tylko co do tego, że flotylla nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia, lecz również co do tego, że przechwycenie było motywowane obawami odnośnie możliwego propagandowego zwycięstwa, które mogłoby zostać ogłoszone przez organizatorów flotylli,” oświadczyła misja Rady Praw Człowieka dla ustalenia faktów.

Po tym, jak siły izraelskie opuściły się na Mavi Marmara, rozpoczęła się walka o kontrolę nad statkiem. Siły izraelskie strzelały do rannych i zabiły kilka osób, które nie stanowiły żadnego zagrożenia, stwierdza raport.

“Okoliczności zabójstw co najmniej sześciu pasażerów odpowiadały w sposobie dokonania pozaprawnej, przypadkowej i doraźnej egzekucji,” dodaje.

Za: edition.cnn.com/2010/WORLD/meast/09/22/israel.flotilla.report

Pełen raport

Dla przypomnienia: Izraelscy „żołnierze” mordują na Mavi Marmara 19-letniego Furkana Dogana – obywatela Turcji i USA, który został postrzelony ostrą amunicją 5 razy – w twarz, głowę, tył klatki piersiowej, lewą nogę i stopę; wszystkie rany wejściowe znajdowały się z tyłu ciała, z wyjątkiem rany na twarzy, która była wynikiem strzału z bliskiej odległości do leżącego na plecach aktywisty:

Reklamy

2 Komentarze

  1. […] Międzynarodowe śledztwo stara się odpowiedzieć na to pytanie. Tymczasem przywódcy Izraela, łącznie z Netanjahu, mają czyste sumienia. Jako ortodoksyjni Żydzi, nieco ponad rok temu bez wątpienia wyrecytowali modlitwę Kol Nidre, zwalniającą ich z konieczności mówienia prawdy ws. flotylli.
 Zapraszam do przeczytania przedruku mojego artykułu z listopada 2008 r., ujawniającego złowieszczą rzeczywistość: grupa chrześcijańskich Amerykanów powinna najmniej ufać państwu rządzonemu przez ortodoksyjnych Żydów. […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Kol Nidre: licencja judaizmu na kłamstwa « Stop Syjonizmowi — 15/03/2011 @ 21:03

  2. […] Turcja ogłosiła również, że odrzuca raport Palmera, według którego izraelska blokada przybrzeżnej enklawy była zgodna z prawem; Davutoglu powiedział, że Turcja nie może „akceptować blokady Strefy Gazy” (niezależny raport ONZ sprzed blisko roku – tutaj). […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Turcja odwoła się do MTS w Hadze ws. legalności blokady Strefy Gazy « Wolna Palestyna — 05/09/2011 @ 13:36


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: