Wolna Palestyna

21/09/2010

Izrael odmówił wizyty ministrom z UE

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 15:53

Izrael odmówił przyjęcia delegacji pięciu ministrów spraw zagranicznych z krajów UE, którzy chcieli przybyć do Izraela w czwartek na rozmowy w Jerozolimie i w Ramallah.

Oficjalnie odmowę uzasadniono problemami z harmonogramem, ale izraelska gazeta „Haaretz” uważa, że prawdziwym powodem była chęć uniknięcia przez izraelskich przywódców europejskich nacisków na przedłużenie zamrożenia budowy żydowskich kolonii na terenach okupowanych, którego termin wygasa 26 września.

Europejscy ministrowie wyrazili niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. Uważają też, że z racji udzielania wsparcia finansowego dla większości palestyńskich urzędów Europa powinna brać udział w rozmowach izraelsko-palestyńskich w Waszyngtonie.

Wraz z odrzuceniem przyjęcia delegacji z UE izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało UE do wznowienia procesu wspierania Izraela, który został zawieszony w kwietniu 2009 r., gdy premier Netanjahu ogłosił anulowanie rozmów z Palestyńczykami. Rozmowy pokojowe trwają teraz w Stanach Zjednoczonych, dlatego według Izraela proces zbliżenia z UE powinien zostać wznowiony.

Za: wolnemedia.net

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: