Wolna Palestyna

19/09/2010

Witajcie w Hebronie – film

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 20:01

WITAJCIE W HEBRONIE

Leila Sarsour ma 17 lat. Na co dzień komunikuje się z przyjaciółmi przez internet, słucha muzyki Jima Hendrixa, a w drodze do szkoły znosi ataki izraelskich osadników. Właśnie tak wygląda codzienność palestyńskiej nastolatki z Hebronu.

Hebron to jedno z większych miast na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Mieszka w nim 150 tysięcy Palestyńczyków, 600 żydowskich kolonistów i potężny wojskowy garnizon mający strzec tych drugich przed autochtonami. Poruszając się po rodzinnym mieście Leila musi liczyć się z kontrolami przez uzbrojonych żołnierzy. Dziewczyna ma już dość życia pod okupacją. Ambitna i oczytana, marzy o studiach w Egipcie, przełamaniu stereotypu arabskiej kobiety i o zaprowadzeniu pokoju w miejscu, które zna tylko terror i represje.

Nagrodzony na wielu festiwalach i przeglądach kina dokumentalnego film „Witajcie w Hebronie” ukazuje trzy lata z życia Leili i otaczającego ją miasta, w którym zwoje drutu kolczastego i punkty kontrolne izraelskiej armii wpisały się już na dobre w krajobraz.

Szwecja/Izrael/Palestyna, 2007, 55 min.
Reżyseria: Terje Carlsson

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: