Wolna Palestyna

18/09/2010

Prokuratura wojskowa zażądała ponad dwóch lat więzienia dla Abdallaha Abu Rahmaha

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 16:20

W środę 15 września sąd wojskowy w Ofer rozpoczął proces w sprawie Abdallaha Abu Rahmah’a – koordynatora Ludowego Komitetu Przeciwko Murowi i Osiedlom w Bil’in. Abu Rahmah został oskarżony o organizowanie nielegalnych demonstracji, ale oczyszczony z zarzutów używania przemocy – rzucania kamieniami i rozpylania gazu łzawiącego.

Prokuratura domagała się wysłania Abu Rahmaha do więzienia na okres przekraczający dwa lata, podając w uzasadnieniu, że tak surowy wyrok dla organizatora protestów jest konieczny, aby odstraszyć wszystkich potencjalnych naśladowców. Oświadczenie prokuratury potwierdza polityczne motywy oskarżenia i obawy wyrażone przez szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że “uwięzienie Abu Rahmaha ma na celu powstrzymanie jego i innych Palestyńczyków przed korzystaniem z przysługującego im prawa do pokojowego protestu przeciwko budowanym barierom separacyjnym.”

Innym argumentem oskarżenia uzasadniającym surowy wyrok były koszty, jakie miało ponieść wojsko w związku z organizowanymi co tydzień demonstracjami przeciwko murowi. Prokuratura przedstawiła raport przygotowany przez specjalnego “świadka” – którym okazał się oficer operacyjny major Igor Mussayev. Raport zawiera wiele błędów merytorycznych (wspomina m.in. o 7 ofiarach śmiertelnych wśród ludności palestyńskiej podczas demonstracji w Bil’in i Nil’in – podczas gdy było ich 6).

Doszło również do śmiesznej próby pokazania, że wojsko izraelskie nie ma przewagi nad demonstrantami. Prokuratura próbowała udowodnić również, że zasięg działania pocisków wystrzeliwanych przez wojsko (kul ołowianych pokrytych gumą) kaliber 0,22 jest mniejszy, niż zasięg działania procy.

Podczas rozprawy major Mussayev twierdził, że żadna broń wymieniona w dokumencie i używana przez IDF nie stanowi zagrożenia dla życia ludzi i stanowi jedynie narzędzie kontroli tłumu. Pociski kalibru 0,22 zostały jednoznacznie zakwalifikowane przez sędziego wojskowego do ostrej amunicji i objęte zakazem stosowania w celu kontroli nad tłumem.

Ten bardzo stronniczy raport przedstawia również szczegółowe wydatki na amunicję, która została użyta przeciwko demonstrantom (6,5 mln NIS od sierpnia 2008 do grudnia 2009) oraz koszty budowy betonowych ścian w Nil’in – chroniących mur przed zniszczeniem (8,5 NIS). Raport nie wspomina jednak o decyzji sądu sprzed 3 lat – stwierdzającej nielegalność budowanego muru.

Przesłuchanie Abu Rahmaha trwało ponad 3 godziny, na sali sądowej znajdowali się dyplomaci, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, izraelskich organizacji praw człowieka oraz przyjaciele i rodzina.

Zachęcamy wszystkich do wysyłania apeli i listów w sprawie uwolnienia Abdallaha Abu Rahmaha. Przykładowy apel i adresy oficjeli tutaj.

Źródło: International Solidarity Movement
Za:
kampania-palestyna.pl, tłum. Aneta Jerska

Reklamy
TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: