Wolna Palestyna

15/09/2010

Nielegalne żydowskie kolonie na Zachodnim Brzegu będą większe

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 01:03

Około 13 tys. mieszkań może być wybudowanych w izraelskich osiedlach na Zachodnim Brzegu po 26 września, natychmiast po upływie moratorium ogłoszonego przez Izrael 10 miesięcy temu – podała w poniedziałek izraelska organizacja pacyfistyczna Pokój Teraz.

„Jeśli zamrożenie budowy nie zostanie przedłużone, osadnicy teoretycznie mogą wybudować około 13 tys. mieszkań bez dodatkowych zezwoleń ze strony rządu” – podaje organizacja w komunikacie.

„Pozwolenia na budowę zostały wydane dla co najmniej 2066 domów, których fundamenty są już gotowe, a setki innych, których fundamenty nie zostały jeszcze zbudowane, może powstać po zakończeniu obowiązywania zamrożenia” – przekonują pacyfiści.

Według organizacji co najmniej 11 tys. innych mieszkań, których budowa została zatwierdzona, może być wybudowanych bez dodatkowej zgody rządu, z tego 5 tys. w odizolowanych osiedlach.

Dodatkowo, według organizacji „Pokój Teraz”, na Zachodnim Brzegu zaplanowanych jest około 25 tys. innych mieszkań, jednak do ich budowy wymagana będzie zgoda rządu.

„Nasze stanowisko jest jasne i przedstawiliśmy je administracji amerykańskiej przed szczytem w Szarm el-Szejk: pokój i kolonizacja nie idą ze sobą w parze” – oświadczył Mohammad Chtajeh, jeden z palestyńskich uczestników negocjacji pokojowych.

„Nie będziemy rozmawiać o częściowej kolonizacji, rozwodnionej czy spowolnionej” – dodał podkreślając, że władze palestyńskie chcą całkowitego zamrożenia rozbudowy osiedli, gdyż inaczej rozmowy pokojowe zakończą się impasem.

„Palestyńczycy chcą, żebyśmy nie budowali absolutnie nic na Zachodnim Brzegu, ale tak się nie stanie” – oświadczył w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu. „Izrael nie będzie kontynuował zamrożenia, ale nie wybuduje więcej niż kilkanaście tysięcy zaplanowanych domów. Nie zamrozimy życia mieszkańców Zachodniego Brzegu i nie zamrozimy budowy” – dodał.

pap

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: