Wolna Palestyna

10/09/2010

Sukces kampanii BDS: Norwegia rozstaje się z firmami budującymi na Zachodnim Brzegu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 14:29

W poniedziałek w ubiegłym tygodniu norweski rząd zapowiedział, że wycofuje się z udziałów w dwóch firmach izraelskiego miliardera Lev’iego Leviev’a – Africa Israel Investments i Danya Cebus. Obydwie firmy uczestniczą w budowie nielegalnych izraelskich osiedli na palestyńskim Zachodnim Brzegu.

Do tej decyzji doszło po wielomiesięcznej kampanii, która została zainicjowana przez mieszkańców wsi na Zachodnim Brzegu, takich jak Bil’in i Jayyous, koalicję aktywistów z Norwegii, Palestyny, Izraela i grupy międzynarodowe (Adalah-NY).

Kampania bojkotu przeciw tym dwóm firmom Lev’iego Leviev’a doprowadziła do tego, że UNICEF i Oxfam odmówiły przyjęcia datków od Leviev’a, rząd brytyjski zakończył swoje stosunki handlowe z Leviev’em, znane osobistości zaczęły odnosić się do niego z rezerwą, a duże firmy inwestycyjne wycofały się z jego przedsiębiorstw.

Mohammed Khatib z Komitetu Obywatelskiego Bil’in relacjonuje: Wieś poinformowała w kwietniu 2009 roku rząd norweski o uczestnictwie firmy Africa Israel w budowie osiedla Mattityahu-Wschód na ziemi należącej do Bil’in. Norwegia obiecała zbadać sprawę. „Te sukcesy pokazują nasze zaangażowanie w dalszą walkę o sprawiedliwość, nawet gdy prowadzona przez Izrael kampania aresztowań i zastraszania chce zdusić w zarodku nasz opór poprzez akcje skierowane w takich aktywistów jak Abdallah Abu Rahmah.”

Izrael zatrzymywał w przeszłości palestyńskich organizatorów protestów i akcji bojkotu takich jak np. Abdallah Abu Rahmah, Mohammed Khatib, Mohammad Othman z Jayyous i Jamal Juma z organizacji Stop-the-Wall. W izraelskim Knesecie została przedstawiona do zatwierdzenia ustawa o kryminalizacji akcji izraelskich obywateli, którzy popierają bojkot Izraela.

Norwegia rozstała się już z izraelską firmą Elbit z powodu jej udziału w budowie nielegalnego muru na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Norweski rząd wycofał się także ze współpracy z malezyjską firmą (z powodu dokonywanego przez nią wyrębu puszczy).

Komitety Obywatelskie na Zachodnim Brzegu wzywają do przeprowadzania dalszych kampanii bojkotu przeciw kontynuowanej konfiskacie ziemi.

Martina Lauer

Tekst w oryginalnej wersji w języku niemieckim ukazał się 6 września 2010 r. na stronie internetowej ISM Germany

tłum. Joanna Podsiadła

Za: kampania-palestyna.pl

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: