Wolna Palestyna

04/09/2010

MAEA chce skontrolować izraelskie instalacje nuklearne

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 04:04

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wystąpił do władz Izraela o umożliwienie kontroli instalacji nuklearnych przez inspektorów Agencji.

Yukyia Amanu rozmawiał z Tel Awiwem również na temat przystąpienia Izraela do Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT).

Wcześniej Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wezwała Izrael do zaakceptowania Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnych i ujawnienia instalacji atomowych. Dokument, który powstał z inicjatywy krajów arabskich, poparły Rosja i Chiny. Jego sygnatariusze żądają utworzenia bezatomowego Bliskiego Wschodu, co – ich zdaniem – przyczyniłoby się do rozwiązania konfliktu izraelsko-arabskiego.

Izrael nie zaprzecza ani nie potwierdza, że posiada broń jądrową. Izrael jest również – obok Indii i Pakistanu – jednym z trzech krajów na świecie, które nie podpisały Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej.

W 1986 roku Mordechaj Vanunu, były technik atomowy, ujawnił brytyjskiej gazecie „Sunday Times” szczegóły izraelskiego programu budowy broni nuklearnej. Na podstawie tych informacji zagraniczni eksperci stwierdzili wówczas, ze Izrael dysponuje liczbą kilkuset głowic nuklearnych.

IAR

Izrael poza kontrolą

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano (IAEA) poinformował, że Agencja nie może monitorować i dokonać oceny niejawnych instalacji nuklearnych Izraela. Powiedział on, że Tel Aviv ograniczył kompetencje Agencji w sprawdzaniu izraelskiego arsenału atomowego.

Podczas wizyty w Izraelu w zeszłym miesiącu Amano wezwał władze tego kraju do podpisania Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT). Izrael, uważany za jedyną potęgę nuklearna na Bliskim Wschodzie, do tej pory nie potwierdził posiadania broni atomowej. Szacuje się, że jest on w posiadaniu od 200 do 400 głowic nuklearnych. Amano wezwał izraelskie władze do poddania wszystkich instalacji jądrowych kompleksowym programom bezpieczeństwa IAEA. Raport Amano wyraża zaniepokojenie izraelskim arsenałem nuklearnym i podkreśla, że rodzi on obawy o  rozprzestrzenianie tej broni a także zagraża bezpieczeństwu i stabilności w regionie. Tel Aviv odrzucił raport Amano twierdząc, że jest on motywowany politycznie i ma za zadanie „odciągnięcie uwagi od Iranu i Syrii”, przeciw którym prowadzona jest agresywna kampania medialna na całym świecie. Iran w przeciwieństwie do Izraela jest sygnatariuszem traktatu.

Najlepiej uzbrojone i najbardziej agresywne państwo regionu, Izrael, pozostaje więc poza jakąkolwiek kontrolą. Izrael niejednokrotnie wzywany był przez społeczność międzynarodową do podpisania NPT, bezskutecznie. Poprzedni raport IAEA zawiera m.in. ponad 40 listów z państw członkowskich IAEA, które były odpowiedzią na apel Amano, by składać propozycje, jak przekonać Izrael do podpisania traktatu.

Za: autonom.pl

TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: