Wolna Palestyna

31/08/2010

Izraelscy artyści bojkotują nowe centrum kulturalne w żydowskiej kolonii Ariel na Zachodnim Brzegu

Filed under: Wiadomości — Wolna Palestyna @ 04:02

Ponad sześćdziesięciu izraelskich aktorów, dramatopisarzy i reżyserów podpisało list, w którym odmawiają brania udziału w produkcjach czołowych teatrów w nowym centrum kulturalnym na Zachodnim Brzegu, zachęcając w ten sposób do wznowienia dyskusji na temat zasadności bojkotu artystycznego.

Jak podaje guardian.co.uk, protest dotyczy planów narodowego teatru Izraela – Habimy, a także innych czołowych instytucji tego typu, żeby wystawiać sztuki w osadzie Ariel, która znajduje się około 20 kilometrów w głębi Zachodniego Brzegu. W listopadzie zostanie tam oddane do użytku nowe centrum kulturalne, które budowane jest od dwudziestu lat.

W liście skierowanym do ministra kultury Limora Livnata ludzie teatru piszą: Pragniemy wyrazić nasz niesmak związany z zamiarem zarządów teatrów, żeby wystawiać na nowej scenie w Ariel i niniejszym oświadczamy, że odmówimy występowania w tym mieście, jak również w jakimkolwiek innym osiedlu żydowskim na Zachodnim Brzegu. Izraelskie teatry powinny prowadzić swoją bujną działalność wewnątrz suwerennego terytorium państwa Izrael w granicach wytyczonych w 1949 roku.

Livnat powiedział, że bojkot spowoduje podziały w społeczeństwie Izraela: Kultura jest mostem społeczeństwa, a dyskusje polityczne powinny być pozostawione poza życiem kulturalnym i sztuką. Wzywam do wystawiania przedstawień zgodnie z planem w Arielu i w całym kraju, jako że obywatele mają prawo do konsumowania kultury gdziekolwiek wybiorą.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że kraj jest atakowany przez społeczność międzynarodową, w tym poprzez bojkoty gospodarcze, uniwersyteckie i kulturalne, i ostatnią rzeczą, której potrzebujemy w tym czasie… jest bojkot z wewnątrz.

Pomimo zapowiedzianego bojkotu teatry Habima, Cameri, Beit Lessin, Be’er Shiva, a także Khan i Haifa oświadczyły, że będą wystawiać sztuki w Arielu i korzystać z dotacji państwowych.

Jarosław Klebaniuk
lewica.pl/?id=22321

* Kolonia Ariel, dom dla prawie 20,000 osadników, została założona w 1978 r. głęboko wcinając się w Zachodni Brzeg. Izrael chce, by pozostała po jego stronie jakiejkolwiek granicy będącej rezultatem pokojowych negocjacji z Palestyńczykami. Wszystkie kolonie na Terytoriach Okupowanych są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: