Wolna Palestyna

30/08/2010

Sprzeciw wobec kryminalizacji pokojowych protestów

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 15:59

Aresztowanie Adbullaha Abu Rahmaha

We wtorek, 24 sierpnia 2010, Abdallah Abu Rahmah, czołowy palestyński organizator pokojowego obywatelskiego ruchu oporu i demonstracji przeciwko murowi, został uznany za winnego „podburzania i organizowania nielegalnych marszy”. Uznanie winy zakończyło trwający osiem miesięcy proces sądowy na tle politycznym, podczas którego Abu Rahmah był przetrzymywany w więzieniu. Za kilka tygodni zostanie wydany wyrok, na mocy którego Abu Rahmah może zostać skazany na karę do 10 lat więzienia.

Abu Rahmah jest prześladowany w związku z kluczową rolą, jaką odgrywa w organizowaniu kampanii obywatelskiej przeciwko murowi oraz izraelskiemu osiedlu znajdującemu się na terenie wioski Bil’in. Został skazany jedynie na podstawie wymuszonych świadectw nieletnich, którzy byli wyrywani ze snu i aresztowani w środku nocy odmawiając im prawa do obrońcy.  W czasie całego procesu sądowego nie zdołano przedstawić żadnego materiału dowodowego, pomimo faktu, iż wszystkie protesty są filmowane przez armię izraelską.

Abu Rahmah nie znalazł się w więzieniu, bo jest niebezpiecznym człowiekiem. Będąc jednym z liderów palestyńskiej wioski Bil’in, jest postrzegany jako zagrożenie z powodu jego działalności w trwającej już pięć lat niezbrojnej walce o ocalenie terenu wioski Bil’in przed murem budowanym przez Izrael oraz ciągle rozrastającymi się osiedlami żydowskimi.

Jako członek i koordynator Społecznego Komitetu Przeciwko Murowi od momentu jego powstania w 2004, Abdallah reprezentował wioskę Bil’in na całym świecie. W czerwcu 2009 uczestniczył w bezprecedensowym procesie sądowym w Montrealu wytoczonym przez wioskę przeciwko dwóm firmom kanadyjskim nielegalnie budującym osiedla na terenach Bil’in. 10 grudnia 2008, dokładnie rok przed jego aresztowaniem, Abdallah został nagrodzony przez Międzynarodową Ligę Praw Człowieka w Berlinie medalem im. Carla von Ossietzky`ego za Wybitna Służbę w obronie Podstawowych Praw Człowieka.

Zeszłego lata Abdallah wraz z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla i uznanymi na całym świecie działaczami praw człowieka rozmawiał na temat obywatelskiej kampanii Bil’in na rzecz sprawiedliwości. Tego lata zaangażowanie w dokładnie tę samą kampanię może stać się przyczyną jego skazania na wiele lat więzienia.

Na wszystkich przesłuchaniach podczas trwającego osiem miesięcy procesu obecni byli przedstawiciele UE. Catherine Ashton, Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych, publicznie skrytykowała skazanie Abu Rahmaha w związku z protestami przeciwko barierze separacyjnej. Oświadczyła, iż „UE uznaje Abdallaha Abu Rahmaha za obrońcę praw człowieka oddanego pokojowym protestom przeciwko trasie izraelskiej bariery separacyjnej…UE uznaje przebieg bariery, tam gdzie jest ona budowana na ziemi palestyńskiej, za nielegalny.”

PS. Zachęcamy do wysyłania listów w sprawie uwolnienia Abdallaha Abu Rahmaha. Nacisk, jaki uda nam się wywrzeć, może wpłynąć na wyrok w jego sprawie, jak również będzie sygnałem, że represje wobec pokojowych protestów przeciwko murowi i nielegalnym osiedlom na terenie Zachodniego Brzegu mają swą cenę polityczną. Wzór listu do wykorzystania jak i adresy pod które można go wysłać znajdują się TUTAJ.

Michał Gradoń

Za: arabia.pl/content/view/292770/1

Reklamy
TrackBack URI

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: