Wolna Palestyna

27/08/2010

Odwiedź Palestynę – film

Filed under: Uncategorized — Wolna Palestyna @ 22:59

Lista odtwarzania

Pobierz

Co skłania młodą i wykształconą kobietę z Zachodu do zostania pokojową aktywistką na Bliskim Wschodzie?

Caoimhe Butterly należy do rosnącej liczby wolontariuszy, którzy ryzykują własne życie interweniując w długim i krwawym konflikcie między Izraelem a Palestyną. Kilku międzynarodowych działaczy, włącznie z nią, zostało rannych. Niektórzy zginęli.

Caoimhe Butterly opisuje swoje doświadczenia będące następstwem ataku na Dżenin w kwietniu 2002 r. Film ukazuje jej pracę, w której szczególnie ważne jest „towarzyszenie społecznościom będącym w niebezpieczeństwie”. Pomimo bycia zastraszaną, postrzeloną w nogę i deportowaną, Caoimhe Butterly jest zdeterminowana, aby wrócić.

W międzyczasie Caoimhe przedstawia swoją historię w rodzinnej Irlandii na publicznych spotkaniach, otrzymuje nagrodę „Europejskiej Bohaterki” magazynu Time i podróżuje do powojennego Iraku, by odwiedzić palestyńskie obozy dla uchodźców. Powraca do Dżeninu na krótko przed tym, jak młoda kobieta z tej społeczności, Hanadi Jaradat, wysadza się w zamachu samobójczym w Hajfie.

Działacze tacy jak Caoimhe Butterly są często postrzegani stereotypowo jako szaleńcy, mieszający się w nie swoje sprawy lub święci. Film „Odwiedź Palestynę” umożliwia nam wgląd w odwagę, szczerość, determinację ale i samokrytycyzm kobiety, która daje z siebie wszystko nie oczekując chwały. Przenosi nas ona również w codzienne życie Palestyńczyków, którzy także przedstawiani są zwykle jednowymiarowo, jako bojownicy lub ofiary, bohaterowie lub fanatycy. Film daje nam rzadką okazję zobaczenia tego, co Caoimhe nazywa „przestrzeniami piękna i radości” stworzonymi przez naród pod okupacją.

Kraj: Wlk. Brytania
Rok produkcji: 2005
Reżyseria: Katie Barlow
Czas trwania: 77 minut

Reklamy

1 komentarz

  1. […] Źródło: palestyna.wordpress.com […]

    Polubienie

    Pingback - autor: Odwiedź Palestynę | f6862 — 22/03/2016 @ 12:23


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: